Čistý príjem zamestnanca pracujúceho za minimálnu mzdu oproti tomuto roku vzrastie o vyše 46 eur – najmenej tak na výplatnej páske uvidí 476 eur. V stredu o tom rozhodla vláda, aj keď sa zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov na výške minimálneho zárobku ani tento rok nedohodli. Odborári požadovali vyše 607 eur a zamestnávatelia len 552 eur.
Výsledkom je kompromis na 580 eurách, s čím je spokojný aj premiér Peter Pellegrini (43), podľa ktorého je rapídne zvýšenie minimálnych platov významným míľnikom. „O takúto sumu sa minimálna mzda ešte nikdy v histórii Slovenska nezvýšila,“ vyhlásil Pellegrini, podľa ktorého je úlohou každej vlády zvyšovať minimálnu mzdu. Opatrenie sa podľa odhadov dotkne desiatok tisíc ľudí na Slovensku.
„Počet zamestnancov, ktorým sa v plnej miere alebo čiastočne zvýši ich mzda alebo plat za prácu, možno kvalifikovane odhadnúť na cca 191-tisíc osôb,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Podľa ministra práce Jána Richtera (62) sa nárast minimálky neprejaví negatívne na konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky. „Niet víťazov a porazených. To bol môj záujem. Kompromis, ktorý sme navrhli, dáva šancu splniť tieto základné kritériá,“ povedal Richter.
Kritika SNS
Po odklepnutí minimálnej mzdy sa proti tomuto návrhu ozval Andrej Danko. Vyhlásil, že Pellegrini si zo zvyšovania urobil vlastné PR. Ministri za SNS na rokovaní vlády zvyšovanie minimálnej mzdy nepodporili. Predsedu vlády Danko kritizoval, že tento návrh pretlačil bez toho, aby boli vyčíslené dopady na štátny rozpočet a ekonomiku a bez toho, aby rokoval s koaličnými partnermi. Danko však tvrdí, že so samotným zvyšovaním problém nemajú. „SNS je za systematizáciu úpravy minimálnej mzdy, za zvýšenie minimálnej mzdy, aj na 600 eur. Ale na druhej strane musia počuť podnikatelia, ako im pomôžeme odbremeniť ich, keď im diktujeme minimálnu mzdu,“ oznámil Danko.