Karel Gott († 80) je mŕtvy. Nezabudnuteľného Káju si zobrala akútna leukémia, ktorej sile sa bránil už posledný rok a pol. A hoci bojoval ako lev, bohužiaľ, prehral. Poslednýkrát vydýchol pri tých, ktorých najviac miloval.
Gott strávil posledné obdobie častými návštevami v nemocnici. Po prekonaní rakoviny lymfatických uzlín sa, namiesto pokojného užívania staroby musel postaviť do boja proti ďalšej chorobe. U zlatého Slávika totiž prepukla akútna leukémia. Napriek odhodlaniu a snahe lekárov Gott tento svoj posledný boj prehral. Maestrov odchod bol však nepochybne taký, aký by si sám prial.
Až do posledného výdychu boli pri ňom tí, ktorých najviac miloval. „S najhlbším zármutkom v srdci oznamujem, že nás včera (v utorok, pozn. red.) krátko pred polnocou po ťažkej a dlhej chorobe opustil môj milovaný manžel Karel Gott. Odišiel doma, v tichom spánku, v kruhu svojej rodiny,“ zneli smutné slová Gottovej milovanej manželky Ivany. Okrem nej boli pre speváka najdôležitejšie ich malé dcéry Charlotte Ella a Nelly Sofie, ale aj Dominika a Lucie, ktoré mal spevák s inými ženami.
Bertramka v záplave kvetín
Gottova smrť zasiahla nielen celé Česko a Slovensko, ale aj Nemecko, kde bol spevák veľmi populárny. Hneď po tom, ako sa správa o jeho smrti dostala na verejnosť, sa začali pri dome na Bertramke, kde aj poslednýkrát vydýchol, zhromažďovať jeho fanúšikovia. Pred vilu začali nosiť kytice a zapaľovať sviečky, čím si chceli uctiť nenapodobiteľného a nezabudnuteľného umelca, ktorého milovali...
Štátny smútok
Nielen fanúšikovia, ale aj osobnosti politického života nešetrili slovami smútku a úcty zosnulému maestrovi. Český premiér Andrej Babiš navrhol štátny pohreb v pražskej Katedrále sv. Víta aj deň štátneho smútku a stiahnutie vlajok na pol žrde. Podľa slov Babiša dostal prísľub z okolia manželky zosnulého speváka Ivany, že bude súhlasiť s usporiadaním riadnej piety. „Musíme to pripraviť tak, aby občania mali možnosť uctiť si jeho pamiatku,“ uviedol na stredajšom brífingu Babiš.
Stále veril
Gott boj s chorobou prehral, no všetci ho poznali ako mimoriadne pozitívneho človeka. Uvedomoval si, že psychika je veľmi dôležitá a najmä ho poháňala vpred v boji s leukémiou jeho milovaná rodina. „Moji milí, prečítal som si všetky vaše krásne odkazy a priania a veľmi vám ďakujem za vašu obrovskú podporu. Veľmi si to vážim. A zdieľam s vami moju dnešnú infúziu,“ prihovoril sa svojim fanúšikom pred pár týždňami na svojom profile a pridal fotku bozku s manželkou.
Jeho posledné ohlásenie bolo 17. septembra. „Len si užívam vaše ďalšie krásne správy a priania a mám z nich veľkú radosť. Vďaka vám...“ tešil sa Gott. Nikto nezabudne na jeho hlas, vystupovanie a osobnosť. „Tleskejte, já to mám rád,“ znie jeho pamätná veta. Maestro, všetci vám „tleskáme“ tam hore do neba...
Štátny pohreb ako pocta veľkej osobnosti
• štátnym pohrebom vyjadruje štát najvyššie pocty pri úmrtí mimoriadne významnej osobnosti
• inštitúcia tohto pohrebu nie je upravená zákonom – väčšinou o tom rozhoduje parlament alebo vláda
• samotnému obradu predchádza verejné vystavenie rakvy s pozostatkami zosnulého s čestnou strážou a smútočný sprievod
• následne sa koná zádušná omša za účasti politikov, svetových štátnikov alebo iných významných osobností
• obvykle ho sprevádzajú vojenské pocty a ďalšie tradície z vojenského prostredia
• vláda tiež rozhoduje o vyhlásení štátneho smútku - zvyčajne v deň pohrebu danej osobnosti
• vlajky pri tejto príležitosti musia viať na pol žrde a obmedzujú sa slávnostné podujatia po celej krajine
• doteraz sa štátne pohreby konali najmä pri príležitosti smrti politikov – takúto rozlúčku mal Tomáš G. Masaryk alebo Václav Havel