Odôvodnil to atakmi voči jeho osobe zo strany vzbúrencov okolo Ľubomíra Galka (51) z tzv. Demokratického jadra v SaS. Sulík ho predstavoval ako veľkú posilu pred parlamentnými voľbami, ktorá má liberálom nahnať stratené preferencie po očakávanom odchode galkovcov. Predseda SaS vo svojom návrhu - o ktorom rozhodnú členovia v sobotu na neverejnom nominačnom sneme v Jasnej - videl Miku ako desiateho v poradí na kandidačnej listine. Jeho meno rozhnevalo členov Demokratického jadra, ktorí sa na kandidátku nedostali a Sulíkovi vyčítali, že si k sebe zobral človeka, ktorého nominoval za riaditeľa telerozhlasu Smer. Mika sa preto rozhodol, že odstúpi, aby sa jeho meno nestalo zástupným argumentom na spochybnenie kandidátky. Členov strany o tom informoval listom.
„Na vlastnej koži som pocítil intrigy a ohováranie zo strany takzvaného Demokratického jadra SaS. Preto som prijal slobodné a zodpovedné rozhodnutie,“ zdôvodnil Mika svoj útek s tým, že ostáva sympatizantom SaS. Dodal, že je to jeho slobodné rozhodnutie, ku ktorému nebol nikým dotlačený. „Odmietam byť terčom hier tzv. Demokratického jadra, ktoré v konečnom dôsledku oslabujú demokratickú opozíciu a znižujú jej šancu na toľko potrebnú zmenu na Slovensku. Toto moje principiálne rozhodnutie je o to ťažšie, že strana Sloboda a Solidarita pre mňa vždy bola a bude stranou odborníkov,“ doplnil.
„Pán Mika nehovorí pravdu, ak sa vyhovára na údajné intrigy Demokratického jadra SaS, žiadne neboli. Len sme verejne vyjadrili svoj nesúhlas s jeho kandidatúrou, pretože si myslíme, že jeho životný príbeh sa do SaS nehodí,“ odkázali v stanovisku členovia platformy. Ich líder, bývalý minister obrany Ľubomír Galko spresnil, že ani Mikove kontakty s Mariánom Kočnerom neboli hlavným problémom. „Najviac mi prekážajú jeho väzby na Smer,“ vyhlásil Galko. Mikov odchod Sulíka mrzí, ale tvrdí, že ho chápe, keďže v strane pôsobia ľudia, ktorí jej škodia. „Veľmi rýchlo zistil, v akom prostredí sa nachádzame,“ uviedol Sulík pre denník Sme.