„Urobila tak bez dôkladného posúdenia dopadov na podnikateľské prostredie, obzvlášť výrobu potravín, pri ktorej je spotrebiteľ citlivý na výslednú cenu na pulte,“ uviedla v piatok v stanovisku PKS jej riaditeľka Jana Venhartová.
Potravinári dlhodobo upozorňujú na alarmujúcu situáciu v potravinárskom odvetví, ktorú podľa PKS závažným spôsobom ovplyvňuje akékoľvek zvyšovanie nákladov, najmä však nákladov na mzdy a príplatky. „Počas posledného roka museli aj kvôli zvýšeným mzdovým nákladom niektoré potravinárske odvetvia navýšiť odbytové ceny potravín, ktoré týmto strácajú konkurencieschopnosť voči lacnejším potravinám z dovozu,“ pokračovala Venhartová.
To sa podľa PKS prejavuje alarmujúcim nárastom salda zahraničného obchodu s potravinami. „Výrazné zvýšenie minimálnej mzdy znamená ďalšie navyšovanie nákladov na výrobu potravín v rámci celého dodávateľského reťazca, čo sa zákonite bude musieť odraziť aj v konečných cenách pre spotrebiteľa. To však znamená, že jediný, kto bude profitovať zo zvýšenia minimálnej mzdy, bude v konečnom dôsledku len štát,“ uzavrela riaditeľka PKS.
Potravinárska komora Slovenska je záujmovým združením právnických osôb, založeným potravinárskymi firmami pôsobiacimi na Slovensku s cieľom spolupracovať pri obhajovaní spoločných záujmov potravinárskeho priemyslu na úrovni štátnych a mimovládnych inštitúcií. PKS pôsobí v Slovenskej republike od septembra 2002. Najdôležitejšou prioritou, ku ktorej smerujú všetky jej aktivity, je ochrana spoločných záujmov potravinárskeho priemyslu, a to nielen v Slovenskej republike, ale v rámci celej Európskej únie.