Poslankyňa britského parlamentu Joanna Cherryová zo Škótskej národnej strany (SNP) odhadla, že na pochod prišlo až 250.000 ľudí. "To je ale deň! 250.000 za nami pochoduje za nezávislosť," tvítovala Cherryová priamo z pochodu, na ktorom mnohí z účastníkov niesli škótske zástavy.
"Veľa zdaru všetkým, ktorí pochodujú za nezávislosť v Edinburghu," napísala ešte pred pochodom na Twitteri aj škótska premiérka Nicola Sturgeonová, ktorá je zároveň šéfkou SNP zasadzujúcej sa proti odchodu Británie z EÚ. Sturgeonová tiež uviedla, že sa na podujatí síce osobne zúčastniť nemôže, v mysli však bude s pochodujúcimi.
Organizátormi pochodu je združenie All Under One Banner (AUOB; Všetci pod jednou zástavou), ktoré sa takýmito pochodmi a zhromaždeniami snaží o zviditeľňovanie "potreby nezávislosti Škótska". Skupina uviedla, že vlani sa na obdobnom podujatí v Edinburghu zišlo 100.000 ľudí, pričom vláda hovorila len o 20.000 účastníkoch.
Sturgeonová varovala, že do dvoch rokov vypíše referendum o škótskej nezávislosti v prípade, že Británia vystúpi z EÚ. Škótska premiérka v stredu v tejto súvislosti kritizovala brexitové plány britského premiéra Borisa Johnsona, ktorého obvinila z toho, že sa snaží o dosiahnutie brexitu bez dohody.
"Pre Škótsko zásadný bod zostáva - (Johnsonove) návrhy by nás vyňali z jednotného trhu a colnej únie EÚ proti našej vôli," uviedla. Prvé referendum o nezávislosti Škótska sa konalo v roku 2014. Škóti vtedy tesne - 55 percentami - odhlasovali, že chcú, aby krajina aj naďalej zostala súčasťou Spojeného kráľovstva.