Miláčik režimu
Gott bol ikonou, na ktorú si netrúfol siahnuť ani komunistický totalitný režim. V roku 1977 mu bol udelený titul zaslúžilý umelec a v roku 1985 aj najvyššie ocenenie – národný umelec. Nebolo to zadarmo. Režim z Gotta spravil jedného z hlavných aktérov Anticharty, ktorú podpísalo vyše 7 000 československých umelcov.
Návrat z Las Vegas
O tom, že Gott mal medzi československými umelcami výnimočné postavenie, svedčí aj to, že v roku 1967 mu komunistické ministerstvo kultúry dovolilo odcestovať na polroka do amerického Las Vegas. Gotta sprevádzala kapela Apollo Band v zložení Jiří a Ladislav Štaidlovci, Antonín Gondolán, Hanus Berka, Rudolf Rokl a Jiří Kysilka.
Keď sa potom Gott vrátil v decembri späť do Československa, priamo na letisku ho čakali stovky fanúšikov a dopriali mu privítanie ako naozajstnej americkej hviezde!
Stretnutie s Lennonom
Do socialistického Československa chcel dostať Johna Lennona († 40)! Karel Gott sa s ním a s jeho manželkou Yoko Ono stretol v Londýne v roku 1971. Stretnutie zorganizovala firma Polydor, ktorá vtedy v Nemecku zastupovala nielen Gotta, ale na začiatku 60. rokov aj začínajúcich Beatles. Vydavateľstvo Gottovi ponúklo stretnutie s nejakou hviezdou z ich „stajne“. Vybral si Lennona.
„Stretli sme sa na polhodinku v kancelárii vydavateľstva. Opisoval som mu tunajšie pomery, napríklad, že speváci aj hudobníci musia mať ostrihané vlasy. Lennon len krútil hlavou a niekoľkokrát zopakoval: To je fakt divné...“ spomínal Gott. Hovorili tiež o tom, že by rád pomohol, aby Lennon mohol vystúpiť v Prahe.
„Nápad s SOS dedinkami som predniesol na ministerstve kultúry. Tam prepadli panike - vraj by to mohlo byť zneužité západnou propagandou. Na Západe by písali, že do Československa musel prísť anglický spevák, aby našim chudobným a opusteným deťom pomohol, lebo štát sa o ne nevie postarať. Tam sa to celé skončilo...“ Skrátka, súdruhovia Lennona zatrhli.
Hymna s Krylom
Jedna z ikonických fotiek z nežnej revolúcie 1989. Karel Gott a pesničkár Karel Kryl († 49) spievajú začiatkom decembra desaťtisícom ľudí československú hymnu z balkóna na Václavskom námestí. Kým Kryl ako kritik komunistického režimu musel na 20 rokov opustiť Československo a jeho piesne boli zakázané, Gott sa tešil priazni mocných a za normalizácie sa mu darilo.