Pokojné prostredie Sadu Janka Kráľa sa tak na určitý čas premenilo doslova na bojové pole. Nový Čas zisťoval, čím bol tohtoročný spomienkový boj zaujímavý. Neuveriteľných 400 rokov ubehlo od dôležitej bitky na brehu Dunaja pod Prešporkom. Iba dnešné hlavné mesto stálo v ceste sedmohradskému kniežaťu Gabrielovi Betlenovi, ktorý v tom čase ovládal celé zvyšné Horné Uhorsko, aby sa dostal k Viedni.
Samotná Bitka o Bratislavu bola rekonštrukciou boja pri ktorom sa Betlen vzbúril proti katolíckej vláde Habsburgovcov. „Po nerovnom boji presila Betlenových mužov dobyla pozície cisárskych vojakov a ten víťazne vtiahol do Bratislavy, kde mu palatín Žigmund Forgáč vydal hrad aj uhorskú kráľovskú korunu,“ vysvetlil organizátor akcie a člen skupiny historického šermu Banderium, Richar Zamec. Tento ročník bol rozhodne najväčší zo všetkých doterajších a pribudli aj nové prvky, ako dobová hudba, ktorá znela nábrežím.
História je dôležitá
Podľa Zameca je veľmi dôležité, aby si ľudia pripomínali historické udalosti mesta, v ktorom žijú. „Vojnové udalosti a konflikty neboli príjemné v žiadnom období a my to vieme. Preto sa to snažíme vždy zapracovať aj do slov rozprávača,“ priznal Richard, s ktorým bojovalo vyše 150 oddaných vojakov. „Je to najväčší počet, aký sme za naše ročníky mali,“ dodal šermiar.
Podobné rekonštrukcie historických udalostí sú vo svete populárne v Českej republike aj Poľsku. Na Slovensku tento typ akcie zásadne chýba.
Bitka o Bratislavu
- rekonštrukcia bitky zo 14. októbra 1619, keď sa knieža Gabriel Bethlen vzbúril proti vláde Habsburgovcov a vtrhol s vojskami do Prešporku (dnešná Bratislava)
- na festivale účinkovalo vyše 250 kostýmových účastníkov
- na „bojovom“ poli bolo prítomných cez 150 vojakov (najviac za 5 ročníkov)