Vo vestibule Hlavnej stanice plnej cestujúcich v pondelok skolaboval muž († 87). Do redakcie Nového Času napísala Katarína (48), ktorá mu chcela pomôcť. „Zavolala som záchranku a snažila sa oživovať muža spolu s dvoma dámami a zamestnancom železníc. Keby fungoval defibrilátor, možno by sme ho aj zachránili,“ napísala Katarína.
Nový Čas sa bol pozrieť na Hlavnej stanici, defibrilátor v schránke chýbal. Po chvíli prišli zamestnanci a vložili prístroj na pôvodné miesto. Na otázku o jeho funkčnosti odpovedali: „Defibrilátor bol funkčný, pani ho zrejme nesprávne použila,“ odpovedali zamestnanci, ktorí po každom použití prístroja musia vymeniť elektródy. Hovorca Železníc SR Michal Lukáč potvrdil, že muž na stanici skolaboval a už sa ho nepodarilo oživiť.
„S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o človeka bez domova, teda nie cestujúceho,“ povedal Lukáč pre banoviny. Ako ďalej uviedol, v defibrilátore na Hlavnej stanici bola nefunkčná batéria. „Prístroj AED, ktorý majú ŽSR v správe, bol servisovaný v roku 2018, keď bola vymenená batéria v súlade s normami. Výdrž batérie je deklarovaná na 4 roky. V súvislosti so stavom defibrilátora teda nejde o zanedbanie údržby a kontroly. Nefunkčná batéria z pondelka bola na pokyn prednostu stanice vymenená na druhý deň,“ uviedol Lukáč a doplnil, že defibrilátory nie sú povinnou súčasťou vybavenia železničných staníc na Slovensku.
Ako to funguje?
1. Odnímeme ochrannú šnúrku a kryt
2. Vyberieme defibrilátor a zapneme ho
3. Defibrilátor hlasom naviguje, čo treba robiť
4. Ak je to potrebné, prístroj vyšle elektrický výboj
Dôležitá je resuscitácia
Vladimír Minár, záchranár
Pracovník železníc poskytoval 87-ročnému mužovi prvú pomoc (kardiopulmonálnu resuscitáciu) do príchodu záchrannej služby. Záchranári konštatovali u postihnutého jasné známky smrti a už mu nedokázali pomôcť. V tomto prípade bola resuscitácia dôležitejšia ako použitie AED. Bohužiaľ, nie všetky prípady sú zachrániteľné. Dôležité je naučiť sa poskytovať prvú pomoc v kurzoch prvej pomoci.