Uviedol, že v jeho telefonickej konverzácii s prezidentom USA, ktorá prispela k začatiu vyšetrovania šéfa Bieleho domu kongresmanmi, sa neobjavilo "žiadne vydieranie".
Zelenskyj v reakcii na otázky agentúry Associated Press (AP) priblížil, že až po telefonickom rozhovore z 25. júla sa dozvedel, že Spojené štáty zablokovali Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote stámiliónov dolárov.
"O tomto sme nehovorili," povedal Zelenskyj. Podľa vlastných slov sa nazdával, že telefonát s Trumpom povedie k osobnému stretnutiu s americkým lídrom, pričom si želá, aby Trump prišiel na návštevu Ukrajiny.
Zelenskyj uviedol, že "kľúčovou otázkou" bolo preňho snažiť sa presvedčiť Biely dom, aby "zmenil svoju rétoriku" o Ukrajine ako skorumpovanej a nedôveryhodnej krajine. S Trumpom mal niekoľko telefonátov, po opakovaných otázkach o vzťahu s ním však dodal: "Sme nezávislá krajina, máme vzťahy s mnohými krajinami", nielen s USA.
Trump v tomto telefonáte požiadal Zelenského o vyšetrovanie svojho demokratického rivala Joea Bidena a jeho syna Huntera Bidena, ktorý bol členom správnej rady ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Burisma, s ktorou sa spájali korupčné praktiky.
Demokrati v americkom Kongrese sa domnievajú, že Trump pozastavil pomoc pre Ukrajinu, aby to mohol využiť pri nátlaku na Kyjev. Trumpove údajné snahy o diskreditáciu Bidena, jeho možného súpera v budúcoročných prezidentských voľbách, motivovali demokratov, aby v Kongrese iniciovali proces, ktorý by mohol viesť k ústavnej žalobe na prezidenta (impeachmentu). Trump tieto snahy opakovane spochybnil.
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, ktorý telefonát Trumpa so Zelenským 25. júla počúval, v stredu vyhlásil, že pre šéfa Bieleho domu bolo "úplne náležité" žiadať ukrajinského lídra o vyšetrovanie korupcie v jeho krajine.
"Považoval som za úplne náležité snažiť sa priviesť inú krajinu k tomu, aby prestala byť skorumpovaná," povedal Pompeo v rozhovore pre televíziu PBS.