"V posledných dňoch sa primárne sústredíme na informovanie zamestnancov, aké majú možnosti ukončenia pracovného pomeru a ako si môžu uplatniť svoje nároky z Garančného fondu Sociálnej poisťovne," spresnil. Možnosti, z ktorých si podľa svojho uváženia môžu vybrať, sú podľa Chlebuša nasledovné:
Ak zamestnanec počká na proces hromadného prepúšťania, ktorý môžeme spustiť najskôr od 21. 10. na základe skrátenia lehoty zo strany úradu práce, môže požiadať o dávku z Garančného fondu. Od dátumu podania závisí, akú náhradu si bude môcť nárokovať.
"V rámci hromadného prepúšťania navrhujeme ukončenie pracovného pomeru dohodou z organizačných dôvodov, z ktorej vyplýva nárok na odstupné pre zamestnanca. Výška odstupného pri uzatvorení dohody závisí od počtu odpracovaných rokov," podčiarkol.
Ak podá zamestnanec žiadosť o dávku okamžite po skončení pracovného pomeru dohodou z organizačných dôvodov, môže si podľa Chlebuša nárokovať časť nevyplatenej mzdy za august a septembrovú mzdu. Ak podá žiadosť po 16. novembri, môže si nárokovať navyše aj októbrovú mzdu a zákonný nárok na odstupné do dátumu ukončenia pracovného pomeru za predpokladu, že správca konkurznej podstaty spracuje októbrové mzdy v najkratšom možnom termíne.
Chlebuš upozornil, že ak chce zamestnanec požiadať čím skôr o dávku z Garančného fondu, je najlepšou možnosťou okamžité skončenie pracovného pomeru k 16. októbru podľa paragrafu 69 Zákonníka práce (ZP). Vtedy platí ustanovenie ZP, že "ak zamestnávateľ nevyplatí mzdu alebo jej časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti (mzdu alebo jej časť za august 2019 najneskôr do 15. 10. 2019), zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer podľa ustanovenia paragrafu 69 odseku 1 písmena b zákona číslo 311 z roku 2001". V takom prípade platí ustanovenie ZP, že "zamestnanec má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov (podľa paragrafu 69 odseku 4 zákona 311/2001).
Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR informoval, že predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) požiadal štátneho tajomníka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislava Ondruša, aby v spolupráci s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny SR venoval maximálnu pozornosť ohrozeným pracovníkom z obchodného reťazca Kačka.
Premiér očakáva, že vyše 1 500 ohrozeným zamestnancom budú poskytnuté všetky zákonné náležitosti, ktoré im vyplývajú z ukončenia pracovného pomeru, a že nedôjde k žiadnym prieťahom, ktoré by mohli ohroziť životnú situáciu rodín doterajších zamestnancov.
"Musíme sa pokúsiť ľuďom poskytnúť maximálnu možnú pomoc, najmä v období pred vianočnými sviatkami im dať nejakú istotu, keď sa ocitli v takejto zložitej životnej situácii. To, čo ma zaráža a ľudsky rozčuľuje, je správanie ich dnes už bývalého zamestnávateľa, ktorý sa nesnažil situáciu riešiť. Takto by sa zodpovední podnikatelia, ktorí sa dostanú do ekonomických problémov, nemali správať," zdôraznil premiér.