Problémom sa stala neschopnosť vládnej koalície dohodnúť sa na 18 menách sudcov aj po niekoľkých pokusoch. Napokon ich presvedčila až verejná voľba, ktorá by reálne ukázala, ktorí z poslancov odmietajú voliť jednotlivých sudcov.
V polovici februára skončilo funkčné obdobie 9 z 13 sudcov Ústavného súdu a najdôležitejšia súdna inštancia v štáte prestala fungovať. V apríli zvolil bývalý prezident Andrej Kiska troch sudcov a plénum Ústávneho súdu sa tak stalo aspoň uznášaniaschopné. Provizórium sa definitívne skončilo až vo štvrtok, keď prezidentka Čaputová vybrala zo zvyšných 15 kandidátov 6 nových sudcov. „Celkom oprávnene teda očakávame, že unesiete ťarchu zodpovednosti, nevyhnutnosť zdržanlivosti, zvádzanie mocou, ale aj vysoké nároky na etiku správania,“ povedala Čaputová.
Prezidentka verí, že noví ústavní sudcovia pomôžu prinavrátiť dôveru občanov v súdy. Narážala pri tom na prípady sudcov, ktorým polícia zobrala mobily pre podozrenie z ovplyvňovania rozsudkov. „Ak sa potvrdia podozrenia, o ktorých v posledných dňoch čítame, bude to dôkaz najväčšieho zlyhania, aké sa v justícii môže vyskytnúť,“ vyhlásila. Prezidentka mala na výber aj viacero kontroverzných kandidátov. medzi ktorými nechýbal ani expolitik Radoslav Procházka. Ten napokon jej sitom neprešiel. „Všetkým vymenovaným sudcom blahoželám a pri ochrane základných práv a slobôd im budem držať palce,“ uviedol Procházka Novému Času.
Medzi úspešnými uchádzačmi je aj Miloš Maďar, ktorý bol obhajcom Mikuláša Černáka. Touto situáciou sa môžu skomplikovať trestné veci mafiánskeho bossa, ktoré sú v prípravnom konaní, alebo sú už na súde. Černák totiž musí teraz zvoliť nového advokáta, alebo ho dostane prideleného ex offo a ten si bude musieť naštudovať kvantá spisov k prípadom.