K tomu došlo po tom, ako Ankara v stredu spustila vzdušnú a pozemnú ofenzívu na Kurdmi ovládanom území na severovýchode Sýrie. O obetiach informovala vo štvrtok agentúra AFP d odvolaním sa na miestne úrady.
Prvé z obetí boli hlásené v provincii Šanliurfa, išlo o zamestnanca daňového úradu v meste Akčakale a deväťmesačného sýrskeho chlapčeka. Úrad miestneho guvernéra uviedol, že sú to "prví mučeníci" tureckej vojenskej operácie nazvanej Prameň mieru. Ďalšie tri obete na životoch následne hlásili aj úrady z provincie Mardin.
Reportéri agentúry AFP priamo na mieste hlásili, že v pohraničnom meste Akčakale počuť nepretržite výbuchy. Paľba podľa nich zasiahla aj budovu miestnej vlády, pričom zranenia utrpeli najmenej traja ľudia, z toho jeden vážne. Útoky boli hlásené aj z ďalšieho tureckého pohraničného mesta Ceylanpinar.
Neďaleko oboch zmienených miest sa nachádzajú sýrske pohraničné mestá Tal Abjad a Rás al-Ajn, ktoré sa stali hlavným terčom tureckej pozemnej ofenzívy.
Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii zároveň vo štvrtok informovalo, že v dôsledku tureckej invázie už za necelý jeden deň ušlo zo svojich domovov vyše 60 000 ľudí žijúcich v sýrskych pohraničných oblastiach, pričom väčšina z nich sa vydala na východ smerom k mestu Hasaka.
Invázia Turecka do severovýchodnej Sýrie, kde operujú Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF), sa začala v stredu. Ankara ju spustila po tom, ako sa z tejto oblasti stiahli americkí vojaci a tým uvoľnili cestu tureckej operácii proti Kurdom, dlhoročným spojencom Spojených štátov v boji proti teroristom zo skupiny Islamský štát.
Vo štvrtok sa na žiadosť Británie, Francúzska, Nemecka, Belgicka a Poľska zíde Bezpečnostná rada OSN, aby prediskutovala situáciu v Sýrii.
Dovedna 14 humanitárnych organizácií vrátane Nórskej rady pre utečencov (NRC) či organizácie Mercy Corps varovalo pred katastrofálnymi dôsledkami, aké by mohla mať turecká invázia pre civilné obyvateľstvo žijúce pohraničnej v oblasti.
"Do vzdialenosti piatich kilometrov od sýrsko-tureckých hraníc žije približne 450 000 ľudí, ktorí sú v ohrození, ak všetky zúčastnené strany nebudú čo najzdržanlivejšie a neuprednostnia ochranu civilistov," uviedli organizácie v spoločnom vyhlásení. Dodali, že mnohí z civilistov žijúcich v oblasti by mohli byť už čoskoro odrezaní od dodávok životne dôležitej humanitárnej pomoci. Pred "hroziacou humanitárnou katastrofou" v oblasti varovala v inom vyhlásení aj organizácia Save the Children.