Turecké jednotky postúpili v piatok hlbšie na územie severovýchodnej Sýrie. Ofenzíva proti sýrskym Kurdom tak pokračovala tretím dňom a spôsobila ďalšie masové vysídľovanie civilistov.
Obete hlásili z oboch znepriatelených strán. Turecká armáda zaznamenala stratu jedného vojaka, predtým hlásili zabitie šiestich civilistov v Turecku a siedmich v Sýrii. Obyvatelia z oblasti utekali autami naloženými osobnými vecami, motocyklovými rikšami i peši.
Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) sú v pohybe desiatky tisíc ľudí a humanitárne organizácie varovali, že v nebezpečenstve sa nachádza takmer pol milióna ľudí pri hraniciach s Tureckom. Situácia pripomína tú spred niekoľkých rokov, keď civilisti utekali pred bojovníkmi Islamského štátu.
Kurdské milície odpálili v uplynulých dňoch podľa tureckých predstaviteľov na turecké pohraničné mestá desiatky mínometných striel. Podľa tureckého ministerstva obrany zabili doteraz 277 kurdských bojovníkov. Tento údaj však nie je možné nezávisle overiť. Ofenzíva podľa ministerstva pokračuje úspešne podľa plánu. Naopak, Kurdi a sýrski aktivisti tvrdia, že napriek bombardovaniu sa tureckým jednotkám nepodarilo dosiahnuť veľký pokrok.
Ako uviedol turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Cavusoglu, armáda má v úmysle preniknúť v severnej Sýrii do hĺbky 30 kilometrov a operácia bude pokračovať dovtedy, pokiaľ nebudú "teroristi neutralizovaní".
Turecko v stredu spustilo dlhšie avizované pozemné aj letecké útoky na Kurdov na severovýchode Sýrie, ktorých označuje za teroristov. Spusteniu ofenzívy predchádzalo pondelňajšie vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom oznámil, že Spojené štáty stiahnu svojich vojakov z území, na ktoré Turecko plánuje zaútočiť.
Kurdi a mnohé svetové médiá to vzápätí označili za zradu, keďže USA Kurdom donedávna sľubovali, že ich za odmenu za to, že výrazne prispeli k porážke Islamského štátu, ochránia pred prípadnou tureckou agresiou.