Reklama

Potraviny Kačka sú v konkurze, pracovníci dostali pomoc: Takto sa dostanete k svojim výplatám

Potraviny Kačka sú v konkurze, pracovníci dostali pomoc: Takto sa dostanete k svojim výplatám

Zdroj: den

Reklama

Mestu nie sú ľahostajní. Samospráva Lučenca sa rozhodla pomôcť zamestnancom predajní Potraviny Kačka, a. s., ktorí sa ocitli po zatvorení obchodov v zložitej situácii. Na stretnutí, ktoré sa konalo v piatok na mestskom úrade, dostalo takmer 150 pracovníkov rady, ako majú postupovať ďalej.

Riaditeľ siete Kačka im naposledy navrhol dohodu s možným odstupným. Primátorka Alexandra Pivková aj s Centrom právnej pomoci, Rozvojovou agentúrou BBSK a Úradom práce poskytli zamestnancom právne poradenstvo, individuálne rady a odporúčania. Ale nielen to, hľadali im aj vhodné pracovné pozície. „Mnoho ľudí prejavilo záujem a prišli si po rady. Ukázali sme im, ako majú postupovať,“ povedala primátorka. Podľa šéfky odborov Simony Stierankovej zamestnávateľ zakázal pracovníkom vstup do areálu firmy a doplatil mzdu za august 29 ľuďom.

„Bolo začaté konkurzné konanie. Buď bude vyhlásený konkurz, alebo bude vyhlásený predbežný správca,“ doplnila Stieranková s tým, že na Úrade práce bolo nahlásené hromadné prepúšťanie a môže k nemu dôjsť k 21. októbru. „Zároveň zamestnávateľ prisľúbil zaslanie návrhu dohôd z organizačných dôvodov. Dlžné výplaty by si mohli nárokovať z garančného fondu,“ uviedla vedúca odborov. Zamestnanci tak môžu okamžite ukončiť pracovný pomer a majú nárok na dvojmesačnú náhradu mzdy, alebo počkajú na dohodu. Firma koncom septembra definitívne zatvorila takmer všetkých 300 predajní. Hrozí, že o prácu príde až približne 1 800 ľudí. O niektoré zatvorené predajne Kačka už prejavil záujem iný obchodný reťazec.

Nájsť si robotu bude ťažké

Alojz (59), skladník, Halič:

Pracoval som vo firme 25 rokov. Obávam sa, že žiadne odstupné neuvidím, možno po 3 – 4 rokoch. Najlepšie bude, ak sám podám výpoveď.

Michal (33), skladník, Halič:

V sklade som robil 5 rokov. Počkám do konca mesiaca a ak mi nepríde dohoda, pôjdem podať do firmy výpoveď. Zatiaľ si prácu nehľadám, od nového roka začnem.

Autor: Nový Čas, den

Súvisiace