S odvolaním sa na diplomatické zdroje o tom informovala agentúra AFP. Text navrhnutý Spojenými štátmi mal byť prijatý o 21.30 h SELČ, Moskva však podnikla kroky, aby schválenie zastavila, uviedol podľa AFP jeden z diplomatických zdrojov. Pentagón Turecko ostro kritizoval za ofenzívu proti Kurdmi vedeným silám a varoval, že spustenie tejto operácie bude mať pre Ankaru vážne dôsledky.
Minister financií USA Steven Mnuchin v tejto súvislosti v piatok informoval, že americký prezident Donald Trump podpíše nariadenie, ktoré umožní prípadné zavedenie "veľmi významných nových sankčných opatrení" voči Turecku. Majú ho odradiť od ďalších útočných vojenských akcií v Sýrii.
Vojenská ofenzíva Turecka v severovýchodnej Sýrii môže mať zničujúce humanitárne dôsledky a môže viesť k ďalšej destabilizácii regiónu, varovala medzitým ľudskoprávna organizácia Amnesty International a vyzvala Turecko, aby dodržiavalo medzinárodné právo.
Invázia Turecka do severovýchodnej Sýrie, kde operujú Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF), dlhoročný spojenec Spojených štátov v boji proti teroristom z organizácie Islamský štát (IS), sa začala v stredu. Ankara ju spustila po tom, ako sa z tejto oblasti stiahli americkí vojaci.
V dôsledku tejto vojenskej operácie už svoje domovy v bojmi zasiahnutej oblasti opustilo viac ako 100.000 ľudí, informovala OSN. Mestá sa pritom začínajú vyľudňovať aj v tureckom pohraničí so Sýriou.