Podľa austrálskych odborníkov je práve strava príliš bohatá na jednoduché sacharidy a tuky, ale chudobná na esenciálne živiny jednou z možných príčin rozvoja tohto psychického ochorenia. Zlepšenie jedálnička môže miernu depresiu vyriešiť v priebehu troch týždňov, čo je rovnako rýchlo ako väčšina antidepresív.
Strava bohatá na vitamíny, minerály, antioxidanty a ďalšie cenné látky vyživuje riadne mozog a znižuje mieru zápalov v ňom, takže začnú odznievať depresívne symptómy súvisiace s podvýživou mozgu a zápaly v nervových tkanivách. Vyplýva to z experimentálnej štúdie vedcov z Macquarie University.
Na začiatku štúdie pokusné osoby s vážnou depresiou (liečenej antidepresívami) v teste depresívnych symptómov dosahovali hodnôt sedem a viac na škále do desať. Všetky osoby sa stravovali jedlami bohatými na sacharidy a tuky, ktoré boli prevažne silne spracované potravinárskym priemyslom, takže obsahovali rad aditív a konzervantov.
Po trojtýždňovom režime s novým jedálničkom, ktorý bol bohatý na ovocie, zeleninu, ryby a biele mäso, sa depresívne symptómy znížili o päťdesiat percent. Zatiaľ čo u kontrolnej skupiny na pôvodnú strave zostali symptómy bez zmeny.
"Tieto objavy podporujú dôkazy iných výskumov, že aj mierne zmeny v strave sú veľmi podstatné pri liečbe symptómov depresie," tvrdí doktorka Heather Francisová z Macquarie University.