V nedeľu o tom bez bližších údajov k rozmiestneniu jednotiek informovala sýrska štátna agentúra SANA. Agentúra Reuters s odvolaním sa na popredného kurdského politika Ahmeda Sulejmana uviedla, že na ruskej leteckej základni Hmímím sa v nedeľu medzi vládnymi a kurdskými predstaviteľmi uskutočnili rokovania s cieľom zastaviť tureckú ofenzívu na severe Sýrie. Sýrska strana rozhovory zatiaľ nepotvrdila. Turecko začalo intervenciu na severovýchode Sýrie v stredu.
Ankara tvrdí, že cieľom operácie je vyčistiť oblasť pri tureckých hraniciach od teroristov, za ktorých označuje kurdskej milície SDF. Chce tam tiež vytvoriť 30 kilometrov široké pásmo, kam hodlá previezť z Turecka veľkú časť z 3,6 milióna sýrskych utečencov.
Turecká ofenzíva (operácia Prameň mieru) proti Sýrskym demokratickým silám (SDF) vedených Kurdmi na severovýchode Sýrie, ktorá sa začala minulú stredu, si vyžiadala už najmenej 60 obetí z radov civilistov. O život prišlo podľa SOHR aj 104 bojovníkov Sýrskych demokratických síl (SDF) vedených Kurdmi.
OSN medzitým vyhlásila, že boje na severovýchode Sýrie vyhnali z domovov najmenej 130.000 ľudí, pričom mnoho ďalších sa zrejme ešte vydá na cestu.
Libanonská televízia Al-Majádín neskôr uviedla, že rozmiestnenie vládnych jednotiek do severosyrských miest Manbidž a Koban sa uskutoční do 48 hodín. Arabsko-kurdskej milície SDF, ktorých najvýznamnejšiu časť tvoria SDF, požiadali Damask o pomoc aj koncom minulého roka, kedy Turecko hrozilo zaútočiť na mesto Manbidž a oblasť západne od rieky Eufrat. Sýrska armáda skutočne rozmiestnila svoje jednotky v blízkosti Manbidže, do samotného mesta však nevstúpila.
Keď sa vtedy predpokladaný turecký útok neodohral, sama sa odtiaľ stiahla. Počas občianskej vojny v Sýrii, ktorá trvá od roku 2011, vznikla na severovýchode krajiny faktická kurdská autonómie, ktorú ale Damask neuznáva a kurdských bojovníkov miestami označoval za "zradcov" kvôli ich spojenectvu s Washingtonom.