Premiér katalánskej regionálnej vlády Quim Torra požaduje, aby bola odsúdeným lídrom, ktorých označil za "politických väzňov", udelená amnestia. Predseda ústrednej španielskej vlády Pedro Sánchez zase vyzval na obnovenie dialógu medzi Madridom a Barcelonou.
Demonštranti v Katalánsku zablokovali päť regionálnych ciest a v Barcelone zneprejazdnili viacero ulíc vrátane dôležitej dopravnej tepny Avinguda Diagonal, ktorá križuje celé mesto.
Protesty vypukli aj v Girone, Lleide a viacerých ďalších väčších katalánskych mestách. Pri Girone sa demonštrantom nakrátko podarilo zablokovať železničnú trať. K incidentom vážnejšieho charakteru však podľa katalánskej polície zatiaľ nedošlo.
"Žiadame slobodu pre politických väzňov, pre tých, čo odišli do exilu. Žiadame, aby celú záležitosť uzavrela amnestia pre všetky obete perzekúcie," uviedol katalánsky premiér Torra v prejave, s ktorým vystúpil v televízii po vynesení rozsudku španielskeho najvyššieho súdu.
Šéf španielskej ústrednej vlády Sánchez vo svojej reakcii na verdikt zdôraznil potrebu otvorenia novej kapitoly vzťahov medzi Madridom a Katalánskom."Po rozhodnutí Najvyššieho súdu musíme otvoriť novú kapitolu založenú na pokojnom spolunažívaní založenom na dialógu," uviedol Sánchez, ktorého citovala agentúra AFP. Zároveň predstavil víziu "moderného, pluralitného a tolerantného Katalánska" ako súčasti Španielska.
V pondelok si rozsudok španielskeho najvyššieho súdu vypočulo 12 obžalovaných vrátane bývalého katalánskeho vicepremiéra Oriola Junquerasa. Troch z nich súd uznal za vinných len z občianskej neposlušnosti a do väzenia ich neposlal. Ostatných deviatich uznal súd za vinných z protištátnej činnosti a vymeral im tresty v rozmedzí 9-13 rokov.
Ani jeden obžalovaný však nebol uznaný za vinného zo vzbury - s trestnou sadzbou až 25 rokov väzenia. Obvinenia súviseli so zorganizovaním nezákonného referenda o nezávislosti v októbri 2017 a následným vyhlásením Katalánskej republiky.