Jej vymenovanie ešte musí potvrdiť Európsky parlament (EP). To je však už len formalita, lebo Výbor EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci Kövesiovú na tento post odporučil už 25. septembra.
"Úlohou Kövesiovej ako prvej v tejto funkcii bude vybudovať EPPO od nuly. Jej práca počas siedmich rokov trvania mandátu bude spočívať najmä v budovaní administratívnej a prevádzkovej štruktúry úradu a nadviazaní dobrých pracovných vzťahov s vnútroštátnymi súdnymi orgánmi. Rada EÚ bude monitorovať zriadenie úradu s cieľom zabezpečiť, aby sme mali efektívnu Európsku prokuratúru, ktorá sa stane základným kameňom nášho boja proti podvodom a korupcii vo vzťahu k rozpočtu EÚ," uviedla v správe pre médiá fínska ministerka spravodlivosti Anna-Maja Henrikssonová, ktorej krajina v súčasnosti predsedá Rade EÚ.
Pracovnou náplňou hlavného európskeho prokurátora bude riadiť prácu EPPO, ktorá bude sídliť v Luxemburgu, a zastupovať tento úrad v kontaktoch s inštitúciami EÚ, členskými štátmi Únie a tretími krajinami. Kövesiovej budú pomáhať dvaja podpredsedovia.
Európska prokuratúra by mala od októbra 2020 vyšetrovať a stíhať trestné činy proti finančným záujmom EÚ, teda predovšetkým zneužívanie európskych fondov, ale tiež veľké cezhraničné podvody s daňou z pridanej hodnoty (DPH) či financovanie medzinárodného terorizmu.
Doteraz sa do iniciatívy EPPO zapojilo 22 z 28 členských štátov EÚ. Päť krajín (Dánsko, Írsko, Maďarsko, Poľsko a Švédsko) sa bude môcť k EPPO pripojiť kedykoľvek v budúcnosti. Šiestou nezapojenou krajinou je Británia, ktorá sa chystá opustiť EÚ.