Nevábny stav interiéru hnevá aj riaditeľku škôlky Evu Rurovú, ktorá prednedávnom oboznámila so stavom budovy aj miestnych poslancov a rodičov detí. „V miestnostiach je pleseň, zateká strecha, prepadáva sa podlaha a na jednom mieste sa zatiaľ nezrútil strop len vďaka tomu, že je podopretý kovovou konštrukciou,” skonštatovala riaditeľka. Podľa nej v škôlke evidujú aj ďalšie problémy. „Máme nedostatok hračiek, hrozí zrútenie stavby postavenej na dvore škôlky a na dvore sú veľké diery od potkanov,” prezradila riaditeľka ďalšie problémy. „Nerozumiem, prečo obec nedala žiadosť o peniaze z verejných zdrojov. Všetky obce navôkol sa zapojili do výziev a dostali peniaze z eurofondov,” podotkol miestny poslanec Tomáš Dzurenda.
Momentálne sa spracúva projektová dokumentácia na výmenu strechy. „Budova bola postavená v roku 1950. K výške investícií pred mojím nástupom do funkcie v decembri 2014 sa vyjadriť neviem. Po mojom zvolení bola budova v stave zodpovedajúcom veku budovy bez údržby - deravá strecha, opadávajúce omietky a chýbali aj hygienické nátery,” uviedla starostka Barbora Ježiková.
Podľa nej sa po jej príchode do funkcie začalo s opravami. „Svojpomocne sme odstránili havarijný stav strechy a po konzultácii s Úradom verejného zdravotníctva sme mali určené priority v chode zariadenia v rámci možností obce. Zrekonštruovali sme a zväčšili priestory kuchyne, detských toaliet, vymenili sme okná a vymaľovali všetky priestory, v ktorých sa pohybujú naše deti, “ uzavrela starostka.
Čo môže spôsobiť deťom
Sú nebezpečné pre ľudí so zhoršenou imunitou, chronickými ochoreniami, pre alergikov, dojčatá, deti či tehotné ženy. Môžu spôsobiť opakované infekcie dýchacích ciest, zápaly spojiviek, nosovej sliznice, prínosových dutín, dráždivý kašeľ, svrbivú vyrážku, upchávanie nosa, sťažené dýchanie, bolesti hlavy aj únavu.