Tvrdí, že bol zdiskreditovaný nielen pred pacientami, ale aj odbornou verejnosťou. Detské pracovisko by tak prišlo nielen o odborníka s dlhoročnými skúsenosťami zo zahraničia, ale aj o mentora, ktorý vychováva a učí ďalšiu generáciu nádejných neurochirurgov.
Neurochirurg Robert Chrenko pôsobil 12 rokov v Rakúsku. Návrat na Slovensko považoval za výzvu, ako pomôcť detskej neurochirurgii. „V Neurocentre vykonal desiatky najťažších operácií mozgu, chrbtice či periférnych nervov. Začal robiť operácie, ktoré na Slovensku dovtedy nikto nerobil,“ uviedol na utorkovej tlačovej konferencii riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela. Napriek tomu je momentálne rozhodnutý odísť.
Dôvodom je verejne známy prípad tínedžera Lukáša (15). Po tom, ako mu počas prvého zákroku Chrenko vybral časť nádoru v hlave a pripravoval jeho aj rodičov na druhú operáciu, kde mal byť odstránený zvyšok, zrodil sa konflikt, ktorý rozdelil laikov aj odbornú verejnosť. Rodičia totiž nástojili na tom, aby druhú operáciu vykonal známy odborník na neurochirurgiu, profesor Juraj Šteňo. Ten však pôsobí na Neurochirurgickej klinike Nemocnice L. Dérera na Kramároch. Šteňo ešte začiatkom októbra na tlačovej konferencii ukázal snímky Lukášovho mozgu a skritizoval prvú operáciu vykonanú v NÚDCH. Lukáša operovať chcel, ale trval na tom, že pooperačná starostlivosť má byť práve v NÚDCH. To sa bránilo rizikovým prevozom. Spor rozhodla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Chlapca operoval profesor Šteňo a z operácie sa dostáva v NÚDCH.
Dôvody odchodu
„Vrátil som sa na Slovensko, začali sa rozbiehať operácie našich-vašich detí. A potom prišla jedna plačúca matka a slávny profesor, ktorý priamo rozprával o mojom údajnom pochybení pred všetkými médiami. Moje vysvetlenie v tomto mediálnom lynči úplne zaniklo. Som absolútne presvedčený, že som svoju prácu odviedol perfektne,“ povedal Chrenko skôr, ako oznámil, že dáva výpoveď a uvažuje o odchode zo Slovenska. „Za túto situáciu sa pred vami, hlavne za tých ľudí, ktorí, ako sa slušne hovorí, sami majú vyoperovanú hanbu, hanbím. Môžem sa kedykoľvek vám, svojim pacientom a rodičom, či svojim kolegom pozrieť priamo do očí. A hlavne, môžem sa pozrieť priamo v zrkadle do očí sám sebe,“ dodal.
Na stranu neurochirurga sa postavil aj vedúci lekár Neurocentra NÚDCH profesor Bruno Rudinský. „Ak viac ako 70-ročný neurochirurg má byť jediný na Slovensku, kto môže rozhodovať o osude detských neurochirurgických pacientov - nehnevajte sa na mňa - ale pre mňa osobne, moja medicínska, neurochirurgická profesionálna cesta končí. Ak to má byť takto, tak ja v tomto momente skladám funkciu vedúceho lekára detského Neurocentra,“ povedal. Podľa vedenia NÚDCH ak títo špičkoví lekári Neurocentrum opustia, jeho fungovanie je ohrozené. Nový Čas oslovil aj Juraja Šteňa. „Boli sme konfrontovaní s viacerými obvineniami, preto na tvrdenia, ktoré odzneli, budeme reagovať ako klinika. Zatiaľ však poviem toľko, že nám nejde o nič iné, len aby rodičia neboli diskriminovaní pri výbere lekára,“ uviedol.
Na situáciu zaregovala aj Univerzitná nemocnica Bratislava, ktorá chce situáciu upokojiť. Jej riaditeľka chce predovšetkým zabezpečiť zdravotnú starostlivosť pre pacientov. „Žiaľ, musím povedať, že pod súčasným vedením Neurochirurgickej kliniky toto nemôžem garantovať, a preto musím prijať právne kroky, ktoré smerujú k odvolaniu doc. Andreja Šteňa z vedúcej pozície prednostu kliniky,“ uviedla Renáta Vandriaková, riaditeľka UNB.
Doktor Chrenko: V atmosfére strachu nebude chcieť pracovať nikto
V NÚDCH sú práve hospitalizované 4 deti s nádorom na mozgu av pondelok máte prijať plánovaného ďalšieho vážneho pacienta. Čo to teda pre ne znamená, idete ich prevážať? Ak áno, tak kam?
Moja profesionálna česť mi nedovolí nechať len tak tie deti. Samozrejme, vo výpovednej lehote som tu pre deti, ktoré to budú potrebovať, a som k dispozícii aj novým kolegom, vieme nakontaktovať aj našich spolupracujúcich kolegov v zahraničí. Nedopustím, aby nejaké slovenské dieťa trpelo kvôli tejto situácii.
Teda koniec Neurocentra?
Viete, ja som sa rozhodol, určite budem nápomocný aj mojim kolegom, ale bojím sa, že v atmosfére strachu asi nebudú chcieť pracovať ani moji nástupcovia a kolegovia. Ja naozaj držím všetkým deťom palce, aby svoj boj s náročnou chorobou a najmä so systémom neprehrali ešte predtým.
Zvažujete návrat opäť do Rakúska?
Áno, je to možné.
Kde pôsobil lekár Chrenko
1996 - 2006: neurochirurgia, Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosvelta, Banská Bystrica
2007 – 2019: neurochirurgia, Wiener Neustadt, Rakúsko
2009- Univerzitná nemocnica pre neurochirurgiu, Vojenská nemocnica Praha
2016 - Univerzitná nemocnica pre neurochirurgiu, Allgemeines, Viedeň
2019- Neurocentrum, oddelenie pediatrickej neurochirurgie NÚDCH, Bratislava
Funkciu ponúkol aj riaditeľ NÚDCH
Generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela tvrdí, že celý boj o neurochirurgiu sa začal už v roku 2006. Vo svojej koncepcii mal profesor Juraj Šteňo ako hlavný odborník MZ pre neurochirurgiu napísať, že je potrebné vybudovať niekoľko neurochirurgií, vrátane samostatnej detskej neurochirurgie. „Keď sa ale jeho syn stal prednostom, tak už zrazu jeho projekt nebol až taký vhodný a tváril sa, že taký vestník MZ SR ani neexistuje. Odvtedy je tu boj pána profesora Šteňa a jeho syna voči všetkým ostatným neurochirurgiám na Slovensku. Pretože si chcel pre seba a svojho syna privlastniť neurochirurgiu. Nedať šancu iným lekárom a lekárkam. Tu naozaj nejde o mňa, som lekár, ale som aj manažér. Som riaditeľ nemocnice a zodpovedám za jej chod a za jej stav. Zodpovedám za zdravie našich pacientov, našich detí. Ja toto naozaj nemôžem dopustiť. Ja sa na ten úpadok nechcem dívať. A keďže mi je to sväté, tak mi asi nič iné ako ponúknuť svoju funkciu neostane,“ vraví Kužela. Profesor Šteňo tvrdí, že si naďalej za existenciou centra stojí: „Chcem, aby detské neurocentrum naďalej fungovalo, aby neurochirurgické operácie nerobili neurochirurgovia bez atestácií, ale zároveň, aby každý pacient mohol dostať čo najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť.“
Chce, aby zostali v neurocentre
Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská robí všetko pre to, aby zostalo funkčné detské Neurocentrum a na základe dohody NÚDCH a UNB detskí pacienti budú operovaní v detskom Neurocentre a nebudú prevážaní do UNB. Pána riaditeľa Kuželu žiada, aby naďalej pracoval na rozvoji detského Neurocentra, aby naďalej poskytovalo špičkovú zdravotnú starostlivosť detským pacientom. Zároveň ho žiada, aby sa pokúsil presvedčiť špičkových odborníkov, akými sú tak profesor Rudinský, ako aj doktor Chrenko, aby zostali v detskom Neurocentre a naďalej pomáhali zachraňovať životy detí.