Po tom, čo splnili všetky náležitosti a pustili sa do archeologického prieskumu, prišiel šok. Na mieste, kde má vyrásť nová štvrť, odborníci objavili popolnicové polia z čias lužickej kultúry. Majitelia tvrdia, že o nič významné nejde, odborníci majú iný názor.
História lokality siaha až do obdobia 1 200 a viac rokov pred naším letopočtom. „Pozemok v Trenčianskych Tepliciach sme kúpili s tým, že je v platnom územnom pláne zaradený na výstavbu rodinných domov,“ prezradil konateľ spoločnosti Martin Hodál s tým, že pred začiatkom stavebného konania bolo potrebné previesť niekoľko prieskumov, vrátane archeologického. „Stál nás takmer 40 000 €, ktoré sme platili z vlastného vrecka,“ vyratúva. Archeológovia našli na mieste popolcové pohrebisko s množstvom artefaktov. Výskum ukončili a kúsky budú uložené v depozitároch štátu. „Pokiaľ viem, žiadny mimoriadny nález sa tam nenašiel a nepredpokladá sa ich vystavovanie,“ uzavrel.
Vzácne pohrebisko
Podľa archeológa zo Slovenskej akadémie vied Karola Pietu ale ide o jedinečný nález. „Popolnicových polí je na Slovensku viacero, ale toto patrí k tým zaujímavejším,“ hovorí s tým, že na popolnicových poliach boli rodinné hrobky. „V takýchto násypoch bývajú skôr uložení viacerí ľudia. Možno to bol významnejší klan, alebo významnejšia rodina,“ opísal. Na mieste sa našli aj veci, s ktorými sa mŕtvi zvykli ukladať – kovové predmety, prstene či spony, tie už ale nie sú muzeálne efektné.
„Význam to pre nás ale určite má veľký, pretože táto lužická kultúra bola civilizácia významná na našom území, ktorá tu pretrvávala dlhé stáročia a určite prispeli aj do nášho genofondu,“ dodal Pieta. Podľa Miloša Mičegu z Mestského úradu v Trenčianskych Tepliciach od zmeny územného plánu vlastník vykonal viac úkonov, ktoré dnes dosiahli, že má vydané územné rozhodnutie, podmienkou ale bolo, že sa lokalita musí preskúmať. „Nález sa potvrdil, ale proces ide ďalej, územné rozhodnutie je vydané a momentálne sa pracuje na podaní žiadosti o stavebné povolenia na inžinierske siete,“ dodal.
Nálezy v popolnicových pohrebiskách
- úlomky kostí a rôzne drobné kostrové pozostatky
- úlomky hlinených nádob a urien
- rôzne kovové predmety, prstene, náhrdelníky, spony a ihlice