Obce sa obrátili na Stredoslovenskú distribučnú spoločnosť (SDD) aj na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Dostali však zaujímavú odpoveď − za výpadky môžu stromy alebo migrujúce vtáctvo.
Najväčšie problémy s výpadkom elektrickej energie mali ľudia 14 dedín v Lučenskom okrese počas leta. Vtedy vypadla elektrina na niekoľko sekúnd aj 8-krát za deň, v jednom prípade to bolo dokonca 18-krát. „Výpadky spôsobujú nemalé problémy. Negatívne vplývajú na životnosť elektrospotrebičov v domácnostiach, komplikujú aj chod obecného úradu - vypadávajú online služby, zbytočne sa predlžuje čas na vybavenie žiadostí od občanov a podobne,“ uviedol starosta Ľuboreči Marcel Šupica.
Klaudii Oláhovej sa po výpadkoch elektriny poškodili elektrospotrebiče.„Pokazila sa mi chladnička, ktorá stála okolo 300 eur a mikrovlnka za 110 eur,“ vraví nahnevane. Finančné a časové škody to spôsobuje aj reklamnej spoločnosti a zámockému hotelu v Haliči. „Hocikedy sa pritom tlačiarne môžu aj poškodiť,“ potvrdil konateľ firmy Tomáš Fuksa. Riaditeľ hotela Jaroslav Kubačka hovorí, že pred dvoma rokmi im pre výpadky elektriny zhorela vo výťahu riadiaca jednotka a mali škodu 1 200 eur.
„Okrem toho, že sa zasekáva výťah často aj s hosťami, vypadávajú počítače či klimatizácia,“ ozrejmil. Starosta Haliče Alexander Udvardy sa obrátil za všetky dotknuté obce na SDD. „Odpovedali, že technické zariadenia sú v poriadku. Registrujú výpadky, ale nevznikajú ich vinou,“ doplnil.
Podľa SDD pre prevádzku elektronických a výrobných zariadení sú potrebné aj ďalšie stupne príslušných ochrán, medzi ktoré patria záložné zdroje, prepäťové, podpäťové a prúdové ochrany, čo si musí zabezpečiť na svoje náklady ich prevádzkovateľ. Obce sa obrátili aj na ÚRSO, odpoveď, ktorú dostali, ich šokovala.
„Odpísali, že výpadky v drvivej väčšine nespôsobuje technický stav zariadení,“ povedal Udvardy a dodal, že podľa úradu vedenie prechádza oblasťami s rýchlo rastúcou vegetáciou, ktorá môže byť dôvodom skratových udalostí. Zároveň je to oblasť s vysokým výskytom migrácie vtáctva, ktoré sadá na elektrické vedenie a v prípade hromadného vzletu dochádza k medzifázovým skratom. SDD sa však snaží stromy orezávať a zabraňovať v sadaní vtákov na vedenie.