„Zároveň, kvôli zisteniam posledných dní, nemôžeme mlčať ani pri konkrétnych osobách," uviedli organizátori. Na odstúpenie vyzvali sudkyňu Moniku Jankovskú a skupinu „kočnerových sudcov", prokurátora Dobroslava Trnku, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. „Pán generálny prokurátor Čižnár, takmer dva roky čakáme na vaše sľúbené peklo. Konajte alebo odíďte!" vyzvala Farská.
Na odchod zo spoločenského života vyzvali aj predsedu strany Smer-SD Roberta Fica. „To, čo sa deje, táto renesancia Slovenska, tá tu je preto lebo dvaja ľudia zomreli, Jano a Martina," zdôraznila na pódiu investigatívna novinárka a kolegyňa Jána Kuciaka Pavla Holcová. Zároveň poprosila ľudí, aby mysleli nielen na nich, ale aj na ich rodiny, ktoré za to zaplatili najvyššiu daň. Kazateľ, výtvarník a duchovný Daniel Pastirčák neskôr prečítal pasáže blogov zavraždeného Kuciaka z roku 2014.
Posledným na pódiu bol sociológ, spisovateľ a diplomat Martin Bútora. „Začnem dobrou správou, podľa výskumu zo septembra 2019 mimovládnym organizáciám a občianskym iniciatívam dôveruje väčšina občanov," povedal Bútora. Ďalej poukázal na návrhy politikov na predĺženie súčasného dvojtýždňového moratória na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky na 30 alebo na 50 dní pred voľbami. Bútora varoval, že by sa tým Slovensko zaradilo medzi štyri krajiny na svete, ktoré majú predvolebné moratórium viac ako 30 dní. Po skončení zhromaždenia ľudia zapaľovali sviečky na počesť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pri plote, ktorý oddeľoval dav ľudí od budovy parlamentu.
Protesty Za spravodlivé Slovensko sa v piatok uskutočnili v Bratislave, Trnave, Košiciach a v ďalších mestách na Slovensku i v zahraničí. Iniciatíva Za slušné Slovensko sa rozhodla zorganizovať protesty po zverejnení ďalších informácií z aplikácie Threema Mariána Kočnera obvineného z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a nahrávok z kauzy Gorila.
Protest v Košiciach
Za spravodlivé Slovensko prišlo v piatok podvečer na Hlavné námestie v Košiciach demonštrovať viac ako 500 ľudí. K požiadavkám protestu iniciatívy Za slušné Slovensko patrí odstúpenie osôb z funkcií v súvislosti s korupčnými kauzami. Podujatie, ktoré trvalo necelú hodinu, prebehlo pokojne a bez incidentov. "Dôvod, prečo sme sa takto narýchlo rozhodli zorganizovať tento protest, sú dve nahrávky, ktoré boli zverejnené tento týždeň. Ak sa potvrdí pravosť ich obsahu, bude to dôkaz obludnej korupcie na najvyšších priečkach nášho štátu," uviedol pre TASR jeden z organizátorov Jakub Ivančo.
Čo vyvolalo protesty
Protesty Za spravodlivé Slovensko sa v piatok uskutočnia v Bratislave, Trnave, Košiciach a v ďalších mestách na Slovensku i v zahraničí. Iniciatíva Za slušné Slovensko sa rozhodla zorganizovať protesty po zverejnení ďalších informácií z aplikácie Threema Mariána Kočnera obvineného z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka († 27) a nahrávok z kauzy Gorila.
Protestujúci žiadajú odstúpenie predsedu Smeru-SD Roberta Fica. Odísť z funkcií by mali podľa ich požiadaviek aj prokurátori Dobroslav Trnka a Dušan Kováčik, ako aj sudkyňa Monika Jankovská. Aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár by mal podľa iniciatívy urýchlene konať alebo odstúpiť.