Pri živote ho drží kreslenie, ktoré mu pomáha prekonať neľahké časy. „Hrady a domy sú pre mňa takou výzvou, vidím v tom dobro,“ vraví ťažko skúšaný muž bez vlastnej strechy nad hlavou. Braňo má kreslenie v krvi. Začínal čínskymi perami a postupne prešiel na špeciálne, ktorými kreslí hrady a domy. Technika, ktorou tvorí, sa nazýva perokresba. „Mňa fascinujú a ľuďom sa páčia,“ približuje svoju tvorbu muž, ktorý svoje obrazy predáva najmä na parkoviskách.
„Často som musel predať perokresbu, na ktorej som robil tri týždne, za veľmi nízku cenu, aby som si mohol kúpiť jedlo. Kreslenie sa pre mňa stalo prácou, keďže nemôžem nič iné robiť. Niektoré obrazy tvorím aj 2-3 týždne,“ prezradil Braňo Andel. Na parkovisku pod bratislavskou Kolibou ho objavila rodina zo zahraničia, ktorá striedavo žije na Slovensku. „Zoznámili sme sa pred rokom. Neskôr mi povedali, že ich upútalo najmä to, ako sa pekne vyjadrujem. Asi to od človeka bez domova nečakali. Pozvali ma na čaj a začali sa so mnou stretávať. Od začiatku sa snažili pomôcť mi,“ vysvetľuje pouličný umelec.
Aj vďaka tejto rodine Braňo býva teraz v prenajatom byte, ktorý mu pomáhajú platiť. Mesačne je to približne 160 eur. Braňo si dokáže získať ľudí dvakrát – svojím umením a svojou inteligenciou. Svoje nádherné obrázky predáva za 20 - 30 eur podľa toho, koľko času nad nimi strávi. Jeho dobrodinci mu pomáhajú aj so zarámovaním diel. „Vďaka kresleniu sa necítim zbytočný, ale ako umelec, ktorý si váži svoju prácu,“ uzavrel Braňo s nádejou v hlase.
Daniel Bidelnica, akademický maliar:
Umenie je zaujímavé aj v tom, že sa v ňom cení originalita. Aj keď sa krajiny pána Andela vymykajú z rôznych trendov, tradičný pohľad na plenér si vždy nájde svojho záujemcu. Na jeho kresbách je vidieť, že boli vytvorené so zmyslom pre detail. Myslím, že to je pre neho správna cesta s nekonečným cieľom.
Ceny obrazov sa pohybujú od 50 eur.