Juan Antonio Hernández bol zatknutý vlani v Miami. Obvinenia opakovane odmietol. Počas dvojtýždňového súdneho procesu padali dramatické obvinenia z korupcie voči honduraskému prezidentovi Juanovi Orlandovi Hernándezovi, pripomína agentúra Reuters. Jeho bratovi (41), bývalému zákonodarcovi, hrozí až doživotné väzenie. Výšku trestu má súd oznámiť 17. januára. Hernándezov obhajca Omar Malone po vynesení rozsudku oznámil, že jeho klient sa odvolá a naďalej trvá na svojej nevine.
Rozsudok nad Hernándezom v piatok vyniesla porota federálneho súdu na Manhattane. Americká prokuratúra tvrdí, že Juan Antonio Hernández pomohol prepašovať takmer 220 ton kokaínu do Spojených štátov, pričom využíval ochranu svojho brata, prezidenta Juana Orlanda Hernándeza. Honduraský prezident v piatok na Twitteri napísal, že správu o verdikte nad bratom prijal "s veľkým smútkom".
Odmietol tiež súdne dôkazy, ktorých cieľom je podľa neho pošpiniť meno Hondurasu, jeho vládu a inštitúcie. Tvrdenie americkej prokuratúry sú podľa neho "zo 100 percent nepravdivé, absurdné a smiešne". Počas procesu s "Tonym" Hernándezom zazneli svedectvá honduraskych priekupníkov drog, ktorí sú teraz v americkej väzbe a ktorí spolupracujú s úradmi. Boli medzi nimi miestnou politík Amilcar Alexander Ardon a tiež Devis Leonel Rivera Maradiaga, niekdajší šéf honduraského gangu Cachiros.
ARDON okrem iného vypovedal, že "Tony" Hernández sľúbil mexickému narkobaron Joaquinovi "El Chapo" Guzmánovi ochranu jeho dodávok, ak poskytne milión dolárov (895 776.414) na prezidentskú kampaň jeho brata v roku 2013. Rivera Maradiaga, ktorý sa priznal k zavraždeniu 78 ľudí, zase povedal, že podplácal mnoho predstaviteľov štátu vrátane Juana Orlanda Hernándeza. Obhajcovia obžalovaného naliehali na členov súdnej poroty, aby spolupracujúcim svedkom neverili, lebo sú to kariérny zločinci ochotní klamať, len aby si zaistili nižšie tresty.
Honduraský prezident, ktorému tento rok v januári začalo druhé funkčné obdobie, zatiaľ zo žiadneho zločinu obvinený nebol. Sám seba naopak prezentuje ako odhodlaného protidrogového bojovníka, ktorý sa zaslúžil o rozbitie šiestich najmocnejších drogových kartelov v krajine a o vydanie 24 priekupníkov do USA. Prezident tvrdí, že priekupníci iba využívajú súdny proces brata k pomste. Hernándezová administratíva zároveň čelí tlaku zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa na utlmenie migrácie do USA. Obe krajiny minulý mesiac uzavreli dohodu, na základe ktorej Honduras bude prijímať viac žiadateľov o azyl.