Kedy teda zbierať šípky a ako ich sušiť? Ako ich spracovať, aby si zachovali maximum liečivých látok? Svetlana Komar, farmaceutka z portálu Fytoterapia, prezradila klady, ale aj zápory týchto malých zázrakov.
Šípky sú prírodným polyvitamínom
Svetlana Komar, farmaceutka z portálu Fytoterapia
„Ruža šípová (lat. Rosa canina) bola známa už v biblickom období. Oveľa neskôr sa šípky stali medzi Slovanmi prakticky všeliekom na všetky choroby. Plody šípok si veľmi váži aj tibetská a čínska medicína. U nás prakticky každý pozná chuť šípkového čaju. Je sladký vďaka obsiahnutým sacharidom – glukóze, fruktóze, arabinóze a xylóze. Má v sebe aj kyslú notu, ktorú dávajú kyseliny, najmä askorbová a šťaveľová.
Široké spektrum karotenoidov a vitamínov robí šípky prírodným polyvitamínom s prakticky 100 % vstrebateľnosťou. Podľa štúdie Lundskej univerzity biologické látky šípok pri správnom použití pôsobia na stabilizáciu hladiny cukru v krvi pri cukrovke 2. typu. Znižujú hladinu cholesterolu krvi aj tlak,“ prezrádza Svetlana Komar, a zároveň upozorňuje, že všetkého veľa škodí. Pri dlhodobom užívaní šípky zvyšujú zrážanlivosť krvi, preto sú zakázané pri tromboflebitíde. Neodporúčajú sa tiež pri gastritíde.
Liečivé účinky
Šípky znižujú únavu, posilňujú imunitu, čistia obličky a močové cesty. Pomáhajú pri vstrebávaní železa v organizme, ochraňujú pred zápalmi a poškodením zraku. Spomaľujú starnutie, sú podporným prostriedkom pri hojení rán a účinným bojovníkom proti baktériám.
Šípky sú známe antioxidačnými vlastnosťami, pôsobia dokonca aj protirakovinovo. Horčík pomáha duševnej rovnováhe, harmonizuje telo aj myseľ, a odstraňuje tak stres. Bude sa vám tiež ľahšie zaspávať, spánok bude hlbší a hodnotnejší a celkovo budete mať viac energie. Šípky tiež pôsobia ako liečivo pri silnej menštruácii či pri cukrovke.
Skladovanie
Usušené šípky vložte do uzatvárateľnej fľaše a odložte na tmavé miesto. Takto vydržia dlho, ale neskladujte ich dlhšie ako rok. Staršie šípky strácajú účinné látky, preto má väčší zmysel zbierať každý rok čerstvé. Suché šípky môžete aj podrviť a vytvoriť z nich jemný prášok.
Obdobie zberu
Šípky nájdete v prírode od septembra až do novembra. Niektorí odporúčajú zbierať ich až po prvých jemných mrázikoch, lebo vraj vtedy obsahujú najviac vitamínov. Iné zdroje však túto teóriu popierajú. Z praktického hľadiska je ťažké predpovedať počasie a nemôžete vedieť, či vám plány na zber nezhatí prílišný mráz.
Ten šípky zničí, vnútro sa stane príliš mäkkým. Radšej si vyberte čas v plusových teplotách, najlepšie suché a slnečné počasie. Aj pre komfort a pekný zážitok pri zbieraní, ale najmä preto, že vtedy majú optimálny obsah vitamínov.
Obsiahnuté vitamíny
Šípky obsahujú množstvo vitamínov, najmä vitamín C, ale aj A, B1, B2, P, K.