Veľa jedia, aby čo najviac pribrali a narastie im hustejšia srsť, ktorá ich chráni pred chladným počasím. „Dôvodom zimného spánku je nedostatok dostupnej potravy a hlavným účelom je redukcia množstva energie. Úspešnému prežitiu zimy však predchádza dôkladná príprava počas jesenných mesiacov,“ vysvetlil Jaroslav Slašťan z bojnickej zoo.
Zimní spachtoši si preto starostlivo pripravujú úkryty, v ktorých prečkajú zimu. „Podľa fyziológie a priebehu zimného spánku môžeme zimných spáčov rozdeliť na pravých a nepravých. U pravých zimných spáčov sa výrazné zamedzia fyziologické funkcie. Tým sa pulz srdca, dýchanie a teplota znížia až na hranicu prežitia,“ dodal Slašťan.
Aby ježko mohol úspešne prezimovať, potrebuje mať hmotnosť aspoň 600 g. V zime prespí 4 až 6 mesiacov, niekedy sa ukladá na spánok už v septembri. Počas teplejšieho počasia sa občas prebúdza. Telesná teplota klesne z 35 ˚C na 10 ˚C a dýchanie sa takmer zastaví. Ježko sa počas zimného spánku nadýchne len raz za niekoľko minút.
Zimný úkryt: V dierach vystlaných machom a senom, medzi koreňmi stromov a kameňmi
Zásoby potravy: Nemá, spaľuje len tukové zásobySpánok: od novembra do marca
Spánok: od novembra do decembra
Jedlo si zbiera do lícneho vačku a odnáša do vymedzenej časti skladu. Tieto zásoby môžu byť dosť veľké a môžu obsahovať celkovo 65 kg zásob rôzneho jedla. Počas zimného spánku sa každých 5 až 7 dní zobudí a kŕmi sa zo svojich zásob. Obýva rozsiahle rozvetvené, často niekoľko metrov dlhé a hlboké nory vybavené obytnými spálňami a zásobárňami.
Zimný úkryt: V zimovacích norách vyhrabaných v zemi
Zásoby potravy: Áno, až 65 kg
Spánok: od októbra do marca
V dĺžke zimného spánku je rekordmanom, prespí totiž v zimnom úkryte 6 až 7 mesiacov. Plchy si stavajú aj niekoľko hniezd zo suchej trávy, lístia a machu. V nich sa potom schúlia do klbka a zababušia sa do chvostíka, aby strácali čo najmenej tepla.
Zimný úkryt: Dobre chránené hniezdo v bútľavinách starých stromov, v zemi pod koreňmi stromov, v senníkoch, na povalách domov a chát
Zásoby potravy: Nemá, spaľuje len tukové zásoby
Spánok: od polovice októbra do polovice mája
Tento pán podzemných hradov v podobe chodieb dlhých niekoľko desiatok metrov, občas aj 100 m, je všežravec. Jeho zimný odpočinok trvá 3 až 4 mesiace. Zimu prežíva z tukových rezerv, ktoré získal v jeseni. Často však tento zimný spánok prerušuje a snorí po okolí, o čom svedčia jeho stopy v snehu.
Zimný úkryt: Vyhrabaný v zemi, pod koreňmi stromov a skalnými prevismi v hĺbke 2 až 6 metrov
Zásoby potravy: Nemá, spaľuje tukové zásoby
Spánok: od októbra do polovice apríla