Ide o riaditeľa ťažobnej spoločnosti Sisim, manažéra daného ťažobného úseku a banského majstra, informovala agentúra Interfax. Hrádze boli postavené na rieke Sejba v blízkosti obce Ščetinkino v Krasnojarskom kraji. Sledkom však zistil, že sa stavali bez úradného povolenia. K tragédii došlo v sobotu ráno. Ako spresnila agentúra Interfax, najprv sa pretrhla najvyššie položená a po nej pod tlakom valiaceho sa prúdu vody sa zrútili aj ďalšie štyri hrádze kaskády. Voda následne zaplavila dve ubytovne. Zahynulo najmenej 13 ľudí a ďalších päť je stále nezvestných. Pátranie po nich v nedeľu skomplikovalo zlé počasie.
Za najpravdepodobnejšiu príčinu nešťastia vyšetrovatelia považujú nerešpektovanie postupu pri ťažbe zlata, ako aj porušenie ďalších predpisov. Z výsluchov zadržaných vyplynulo, že banský majster, ktorého pracovné povinnosti zahŕňajú organizovanie prác na danom úseku, nemá potrebné vzdelanie. Manažér daného úseku zasa vyšetrovateľa informoval, že si uvedomoval riziko, ktoré predstavoval fakt, že ubytovne boli postavené v záplavovej oblasti.
Krasnojarský kraj leží uprostred ázijskej časti Ruskej federácie a zaberá podstatnú časť ruskej Sibíri. Tragédia v Kranojarskom kraji opäť upriamila pozornosť na ťažobné postupy v Rusku, kde sa nachádzajú jedny z najväčších zásob zlata na svete. Väčšinu z neho ťažia veľké spoločnosti, zvyšok produkcie pochádza od malých tímov ťažiacich zlato pomocou techník, ktoré podľa ochrancov životného prostredia veľmi poškodzujú rieky.