Protestné akcie sa konali deň pred lehotou, ktorú dal premiér Saad Harírí politikom na schválenie balíka reforiem, informovala agentúra AFP. Nedeľňajšie demonštrácie boli najväčšie v Libanone za celé roky a dosiaľ najrozsiahlejšie za štyri dni protestov, ktoré zachvátili stredomorskú krajinu a ktoré ochromili metropolu Bejrút i ďalšie väčšie mestá. Protesty ohrozujú vládu Harírího, ktorý dal členom kabinetu čas do pondelka na to, aby podporili jeho reformný plán, podľa neho nevyhnutný na oživenie zadlženej ekonomiky.
Vládny predstaviteľ v nedeľu pre AFP pod podmienkou anonymity povedal, že hlavné libanonské politické strany súhlasili s Harírího návrhmi, ktoré podľa nádejí premiéra kabinet schváli na pondelkovom zasadnutí. "Poslal to všetkým frakciám a dostal ich súhlas, najmä od Slobodného vlasteneckého hnutia a Hizballáhu, a zajtra pôjde na kabinet schváliť to," povedal zdroj v zmienke o dvoch kľúčových koaličných partneroch, ktorí sú proti prípadnej demisii vlády.
Dôvodom vypuknutia masových nepokojov boli plány vlády zaviesť počas závažnej ekonomickej krízy nové dane. Libanončania totiž svojich politikov obviňujú z korupcie a zlého spravovania štátu.
Protesty v Bejrúte, Tripolise i ďalších veľkých mestách sa začali vo štvrtok. Ľudia vtedy takto vyjadrili nespokojnosť so zavedením 20-centového denného poplatku za četovacie služby - vrátane aplikácie WhatsApp. Hoci vláda medzitým oznámila zrušenie tohto poplatku, protestujúci začali požadovať aj rozsiahle reformy politického systému a sťažujú sa na problémy od úsporných opatrení po slabú infraštruktúru.