O ohavnom skutku bude rozhodovať senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, na ktorého čele bude Ružena Sabová. S akými dôkazmi budú pracovať a čo môže najviac uškodiť vraždiacemu komandu, ktorému mal podľa obžaloby veliť Marián Kočner?!
70-tisíc eur - to je suma, ktorá sa už viac ako rok spomína v súvislosti s vraždou investigatívneho novinára a jeho snúbenice. Vo svojej výpovedi to mal uviesť aj Zoltán Andruskó, ktorý od začiatku spolupracuje s políciou a minulý piatok uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom. Výška jeho trestu zostáva zahalená rúškom tajomstva a dokonca je vyčlený na samotné konanie ako jeho ďalší štyria kumpáni - Tomáš Szabó, Miroslav Marček, Alena Zsuzsová a Marián Kočner.
Obžaloba na týchto štyroch už dorazila na Špecializovaný trestný súd v Pezinku. „Bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy,“ uviedla hovorkyňa Špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová s tým, že jeden skutok sa týka vraždy poškodeného Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhý skutok sa týka vraždy Petra Molnára. „Vyšetrovací spis má viac ako 25-tisíc strán a desiatky príloh, medzi ktorým sú aj zaistené finančné prostriedky a cennosti. Obžaloba má 93 strán,“ prezradila Tökölyová.
Čo bude nasledovať?
Senát sa bude musieť popasovať s tisíckami strán svedeckých výpovedí. To ale nie je všetko. „Prokurátor navrhuje vypočuť okrem obvinených a poškodených ďalších 24 svedkov a prečítať výpovede ďalších 49 svedkov, vypočuť niekoľko znalcov a oboznámiť sa s rozsiahlym spisovým materiálom,“ povedala Tökölyová. Dodala, že v prípade uznania viny im hrozí trest 25 rokov alebo doživotie.
Ani takýto trest však nezahojí bolesť, ktorú musia prežívať rodiny zavraždených snúbencov. Mama zastrelenej Martiny Zlatica Kušnírová je ale rada, že veci sa pohli dopredu. „Sú tam silné dôkazy, podľa mňa rozhodujúci je Andruskó. Keď v minulosti neupozornil, čo budú robiť, tak dúfam, že teraz bude nápomocný,“povedala Kušnírová s tým, že na pojednávania bude chodiť a verí, že sa k nej pridajú aj Kuciakovci.
Celkom inak sa na vec pozerá advokát Mariána Kočnera Marek Para, ktorý tvrdí, že vyšetrovateľ koná v rozpore so zákonom. „Je poľutovaniahodné, keď orgány činné v trestnom konaní porušujú pravo a konajú v zmysle hesla účel svätí prostriedky. Dôkazná mizéria a procesné prešľapy charakterizujú obžalobu,“ zdôraznil Para.
Miroslav Marček
K vražde sa priznal v apríli tohto roka. Detailne opísal, ako najprv zavraždil Jána Kuciaka a následne Martinu Kušnírovú. Polícii prezradil aj to, ako si zaobstarali zbrane a že objednávka mala ísť od neznámeho Rusa. Poľahčujúcou okolnosťou v jeho prípade môže byť to, že sa ku skutku priznal.
Alena Zsuzsová
Podľa polície zadala Zoltánovi Andruskóovi objednávku na vraždu. Mala mu vyplatiť 50-tisíc a odpustiť 20-tisícový dlh. Priťažiť jej môže fakt, že nespolupracuje s políciou, správy písané v aplikácii Threema s Mariánom Kočnerom a ďalšie svedectvá.
Marián Kočner
Vo veci vraždy figuruje ako objednávateľ. O jeho vine vypovedal nielen Zoltán Andruskó, ale aj blízky priateľ Peter Tóth. V jeho neprospech hrajú nielen ich svedectvá, ale aj správy z Threemy a viaceré znalecké posudky. Svoju vinu popiera a s políciou v tejto veci nespolupracuje.
Na mieste vraždy vo Veľkej Mači mal byť ako vodič. Nie je známe, ako vo veci vypovedá a nakoľko spolupracuje s políciou. Priťažiť mu môže, že na začiatku tajil, že nie je vrah.
Zoltán Andruskó: Dohoda o vine a treste
Vo vražde figuruje ako sprostredkovateľ, ktorý mal prijať objednávku a peniaze od Aleny Zsuzsovej. Od začiatku spolupracuje s políciou a dohodol sa s prokurátorom na výrazne nižšom treste v rozmedzí 8 až 16 rokov. Pomôcť mu má aj fakt, že mal podľa portálu Aktuality.sk pred vyšetrovateľom uviesť, že bude vypovedať aj o protiprávnej činnosti ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera a ministerky vnútra Denisy Sakovej. Práve tá mu úder vrátila a tvrdí, že svedomie má čisté. „Nemám skutočne žiadne informácie ani vedomosť o tom, že by som sa mala niečoho protiprávneho dopustiť.“ povedala Saková.