Letovisko na východnom pobreží predstavuje zriedkavý symbol medzikórejskej spolupráce. Podľa Kima však ide o chybu, aby sa táto lokalita považovala za spoločné vlastníctvo Severnej i Južnej Kórey - leží totiž výlučne na pôde KĽDR, informovala tlačová agentúra KCNA, ktorú v stredu citoval denník The Guardian. "Diamantové hory sú naším územím vybojovaným za cenu krvi. Sú spojené s našou suverenitou a dôstojnosťou," povedal Kim počas nedávnej návštevy tohto komplexu.
Juhokórejčania začali navštevovať Kumgang v roku 1998, avšak o desať rokov neskôr sa tieto aktivity zastavili po tom, ako vojak KĽDR zastrelil juhokórejskú turistku, ktorá sa údajne dostala do vojenskej zóny. Rekreačné stredisko, postavené vďaka investíciám juhokórejských firiem, odvtedy hostilo príležitostné stretnutia rodín rozdelených kórejskou vojnou z rokov 1950-53. Stredisko, spolu s dnes už uzatvoreným priemyselným parkom Kesong, ležiacim severne od ťažko strážených kórejských hraníc, bolo kedysi vnímané ako príklad toho, čo sa dá dosiahnuť napriek vojenskému a politickému napätiu.
Kim taktiež skritizoval svojich predchodcov za podporu juhokórejských investícií v Kumgangu. "Vyslovil ostrú kritiku tejto veľmi zlej, závislej politiky svojich predchodcov, ktorí sa v dobe, keď krajina nebola dostatočne silná, chceli spoliehať na iných," napísala KCNA. Kim Čong-un presadzuje cestovný ruch ako kľúčovú zložku svojej politiky "sebestačného" hospodárskeho rastu. Vodcova vízia sebestačnosti prichádza v čase, keď OSN varuje, že potravinová neistota v KĽDR je na "alarmujúcej úrovni", pričom podvýživou trpí takmer 11 miliónov ľudí.