Deťom vysvetľujte podľa veku
Veronika Marcinčáková Husárová, detská psychiatrička
Do 2 rokov
Smrť veľmi blízkej osoby berú ako odmietnutie. Na novú situáciu sa však adaptujú rýchlejšie ako staršie deti. Ideálne je, keď je im možné zabezpečiť v tomto období čo najmenej zmien.
3 až 7 rokov
Deti používajú pri úmrtí blízkeho vlastnú predstavivosť a neuvedomujú si následky. V tomto období je zmysluplné im nielen smrť vysvetľovať, ale ich aj pozorne počúvať. Dieťa ešte nevie opísať svoje pocity slovne, dajte mu príležitosť vyjadriť ich, napríklad, kresbou.
8 až 11 rokov
Už si plne uvedomujú nezvratnosť situácie a aj dôsledky. Môžu cítiť nielen zármutok, ale aj strach a obavy o budúcnosť. Je dôležité, aby mali pocit bezpečia.
Tínedžeri
Zväčša prežívajú smútok pri strate blízkej osoby podobne ako dospelí. Svoje pocity už vedia vyjadriť slovne. Dajte im na to priestor, aj keď sami pociťujete bolesť.
Smútiť je prirodzené
Vlasta Kurucová, klinická psychologička
Pripraviť sa úplne na smrť blízkeho človeka sa nedá. Smútok je omnoho intenzívnejší, ale v priebehu takého pol roka sa s ním človek postupne vyrovnáva. Musí si to odsmútiť, odplakať, pretože to miesto sa dá ťažko nahradiť niečím iným. Keď už však smútok trvá dlhšie, mal by s tým niečo robiť a navštíviť odborníka.