Teroristická bunka patrila podľa polície k elitným jednotkám Kuds, ktoré sú zložkou iránskych revolučných gárd operujúcou v zahraničí. Skupina plánovala okrem iného aj spáchanie teroristického činu, v čom jej však polícia v marci 2018 zabránila.
Terčom jej útoku mala byť ceremónia súfistického rádu Bektašija v Tirane, na ktorej sa zúčastnili aj členovia iránskej exilovej skupiny Organizácie ľudových mudžahedínov Iránu (Modžáhedíne chalke Írán, MEK).
Agentúra AFP v tejto súvislosti pripomína, že Albánsko v roku 2013 súhlasilo s prijatím približne 3000 členov hnutia MEK, ktoré Teherán považuje za teroristickú skupinu. Tirana tak reagovala na žiadosť Washingtonu i OSN. Prijatí členovia MEK momentálne žijú na severozápade Albánska.
Albánska polícia v stredu zverejnila aj fotografie niektorých členov zmienenej teroristickej skupiny - troch Iráncov a jedného Turka. Šéf bunky žije podľa polície v Turecku, jeden ďalší člen má "rakúsky pas". Polícia nateraz odmietla potvrdiť, či boli v súvislosti s prípadom vydané aj medzinárodné zatykače.
Albánsko vlani vyhostilo zo svojho územia veľvyslanca Iránu aj ďalšieho iránskeho diplomata, ktorí vraj svojimi nelegálnymi aktivitami ohrozovali bezpečnosť krajiny, a ktorých USA obvinili z prípravy útokov v Albánsku, pripomenuli agentúry AP a AFP.
Či toto vyhostenie súvisí s najnovším prípadom teroristickej bunky nie je zrejmé, píše AFP a dodáva, že Európska únia prijala v januári sankcie voči Iráncom z iránskej tajnej služby, ktorí mali byť zapletení do prípravy vrážd členov iránskej opozície v Dánsku a vo Francúzsku. Aj francúzske úrady vlani v júni prekazili pripravovaný bombový útok na schôdzku MEK neďaleko Paríža. Francúzsko z prípravy tohto útoku obviňuje iránsku tajnú službu.
Súfizmus je mystická odnož islamu rozšírená v Turecku, Iráne či v krajinách severnej Afriky. Mnohí pravoverní moslimovia _ sunniti i šiiti _ vnímajú súfiov ako odpadlíkov od pravého islamského učenia.