Najväčšie obavy teraz vzbudzuje možnosť, že sa sýrske vládne sily stretnú s bojovníkmi podporovanými Tureckom. Sú medzi nimi sýrski rebeli a islamskí radikáli, ktorí sú odporcovia Asada. Všetky strany konfliktu trvajú na tom, že dodržiavajú prímerie na základe dohody Ruska a Turecka z tohto týždňa. Tá rozdeľuje kontrolu nad oblasťou pri sýrskej hranici s Tureckom a dáva počnúc stredou 23. októbra šesť dní na stiahnutie kurdských milícií z vymedzeného úseku na sýrskom území pri hranici.
Situácia v regióne je však neistá. Z oblasti sa tento mesiac na pokyn Washingtoni stiahli americkí vojaci, čím umožnili Turecku začať ofenzívu proti sýrskym kurdským milíciám, niekdajším spojencom USA. SANA vo štvrtok uviedla, že tureckí vojaci a ich spojenci zaútočili na pozície sýrskej armády pri meste Tall Tamir. Sýrska armáda oznámila, že pri následných bojoch prišla o niekoľko vojakov a niekoľko ďalších bolo zranených.
Pri hranici v hĺbke 30 kilometrov do sýrskeho územia majú podľa utorkovej dohody uzavretej medzi Tureckom a Ruskom hliadkovať sýrski vojaci, ruskí vojenskí poradcovia a ruská vojenská polícia. Ich úlohou je dohliadnuť na to, aby z oblasti odišli milície sýrskych Kurdov. Následne majú Rusko a Turecko začať na užšom území priamo pri hranici spoločné hliadky. Turecko má podľa dohody mať kontrolu nad značnou časťou stredného úseku 30 kilometrov hlbokej zóny pri hranici. Väčšinu z tohto územia sa mu podarilo získať v rámci ofenzívy, ktorú spustilo 9. októbra.
Spojenci Turecka podľa agentúry SANA vo štvrtok z rúk Kurdov dobyli dedinu Manádžír a proti kurdským milíciám bojovali aj v dvoch neďalekých dedinách. Hovorca arabsko-kurdskej koalície SDF uviedol, že tureckí spojenci k útoku použili ťažké zbrane a dodal, že sa SDF chce brániť. Turecké ministerstvo obrany naopak uviedlo, že pri útoku SDF pri Rás al-Ajnu bolo zranených päť tureckých vojakov. Kurdské milície oblasť podľa ministerstva ostreľovali a využili na útok tiež bezpilotné lietadlo.
Veliteľ SDF Maszlúm Abdi uviedol, že turecké sily a "ich džihádisti" naďalej páchajú útoky a porušujú pokoj zbraní. Ankara naopak tvrdí, že pokoj zbraní dodržiava, ale zlikviduje kurdských bojovníkov, ak sa nestiahnu z oblastí, nad ktorými má mať podľa turecko-ruskej dohody kontrolu Turecko. Presná rozloha tejto zóny, ako je definovaná v dohode, nebola zverejnená a podľa AP je možné, že sa Turecko snaží sféru svojej kontroly rozšíriť.