Našťastie, pretože nie všetky baktérie sú škodlivé a niektoré dokonca naše telo vyslovene potrebuje. Viete, čo sú to probiotiká a čím sa líšia od prebiotík? Prečo a ako ich v tele mať?
Pojem črevná mikroflóra je pomerne známy. Označuje súhrn všetkých živých organizmov, ktoré sa nachádzajú v našich črevách a celom tráviacom trakte. Spolu s baktériami tam sú aj ďalšie mikroorganizmy, ako sú kvasinky, vírusy či roztoče. Medzi najdôležitejšie „dobré“ baktérie, ktoré naše telo potrebuje, patria probiotiká.
Ak tieto drobné organizmy chýbajú, alebo ich je málo, telo prestáva správne fungovať a trpí imunita. Takáto situácia nastáva napríklad pri užívaní antibiotík, ktoré v tele zabíjajú všetky baktérie, vrátane tých „dobrých“. Doplniť sa dajú prípravkami z lekárne, ale dobre poslúžia aj správne potraviny.
Črevná mikroflóra ovplyvňuje imunitu
Úlohu tráviaceho traktu často podceňujeme. V čreve prebieha nielen trávenie. Veľká časť, takmer 70 %, nášho imunitného systému sa nachádza práve v hrubom čreve. Črevné prostredie je jedinečné tým, že v ňom prežíva veľké množstvo baktérií a je potrebné dbať na to, aby obsahovali dostatok tých „dobrých“.
Čo sú to probiotiká?
Probiotiká sú všeobecným pojmom pre živé mikroorganizmy, ktoré sú prospešné pre telo - niektorí ich dokonca nazývajú „priateľské“ baktérie. Priaznivo ovplyvňujú pH v čreve, pomáhajú rozkladať nevstrebané zvyšky potravy, zlepšujú vstrebávanie živín, zvyšujú prekrvenie sliznice, priaznivo pôsobia na peristaltiku, produkujú vitamíny B12 a K, pôsobia ako prevencia respiračných ochorení, alergií, rakoviny hrubého čreva.
Ako pomáhajú?
- zlepšujú funkcie čreva
- majú antioxidačný účinok
- zlepšujú imunitu
- znižujú cholesterol
- obnovujú žalúdočnú mikroflóru po antibiotickej liečbe
- pôsobia preventívne proti niektorým druhom rakoviny
Kde ich nájsť
- jogurt
- skyr
- acidofilné mlieko
- kefír
- bryndza
- kvások
- kombucha
- kyslá kapusta
- nakladané uhorky