Unikátna je teda nielen v počte svojich zvieracích chovancov, ale aj chovateľsky náročných druhov. Vidieť v nej môžete volavky obrovské, ktoré sú najväčšie na svete, pričom rozpätie krídel môžu mať takmer až 2,5 metra.
V bojnickej zoo majú až 280 druhov zvierat, ktoré nikde inde na Slovensku nenájdete. Medzi také patrí aj dvojica najväčšej volavky na svete. „Volavka obrovská nie je sťahovavá, ale v dôsledku sezónnych zmien biotopov môže migrovať,“ vysvetlil Jaroslav Slašťan z bojnickej zoo s tým, že párenie a reprodukcia pri týchto vtákoch súvisí s obdobím začiatku dažďov.
V niektorých oblastiach sa však rozmnožuje v ktoromkoľvek mesiaci roka alebo iba vtedy, keď sú podmienky najpriaznivejšie, čo nemusí byť každý rok. Volavka obrovská hniezdi samostatne v pároch, ale občas môže hniezdiť aj v malých jednodruhových alebo zmiešaných kolóniách. „Žije pri pobrežných aj vnútrozemských, sladkovodných i slaných vodách, pričom uprednostňuje plytkú vodu pozdĺž pobrežia jazier, riek a lagún.
Ďalšími vhodnými biotopmi sú močiare, prílivové ústia riek, útesy, mangrovové potoky a vodné toky v savanových lesoch,“ dodal Slašťan. Majú elastický pažerák, ktorý sa vie roztiahnuť, preto dokážu prehltnúť aj veľkú korisť. Svojím dlhým zobákom dokážu nielen chytať potravu, ale vedia sa ním aj ubrániť v prípade nebezpečenstva.
Volavka obrovská
- Rozpätie krídel: 185 - 230 cm
- Hmotnosť: 4 - 4,5 kg
- Dĺžka zobáka: 20 cm
- Potravinové teritórium: 6 km²
- Hniezdenie: na stromoch, kríkoch, útesoch, mangrovoch či na zemi
- Znáška: 2 - 5 vajec
- Čas vyliahnutia: 24 až 30 dní
- Potrava: hmyz, iné bezstavovce, ryby, obojživelníky, kraby, krevety a malé cicavce
- Výskyt: subsaharská Afrika, juhozápadná a južná Ázia