Zaujímavý systém v dedinke na východe Slovenska! V Nižnom Hrušove (okr. Vranov nad Topľou) vymysleli nový spôsob nakladania s odpadmi. Odvíja sa od toho, že každý dom v dedine je označený tabuľkou s jedinečným QR kódom.
Do evidencie sa potom zaznamenáva, koľko odpadu ľudia odovzdali a aká je úspešná jeho separácia. Dvakrát mesačne, keď príde do dediny auto zbierajúce odpad, sa procesu zúčastňuje aj pracovníčka obecného úradu Lívia Škarupová. „Mojou úlohou je do tabletu zaznamenať ulicu, QR kód domácnosti a k tomu priradiť množstvo odpadu, ktorý bol odovzdaný. Tiež sa zaznamenáva, koľko odpadu domácnosť vyseparovala,” vysvetľuje princíp. Podľa nej túto novinku ľudia vítajú. „Kedysi separovalo približne 20 % ľudí, teraz je to asi trikrát viac,” pripomenula. Je to dôsledkom toho, že ľudia pri dohľade viac dbajú na to, ako s odpadom nakladajú a tiež toho, že si môžu pozrieť, aká je ich bilancia.
Autorom nápadu je starosta obce Ján Fenčák. „Rozličné firmy nám ponúkali rôzne riešenia, ako sa s evidenciou vysporiadať. Museli by sme však za to platiť. Toto je jednoduchý spôsob, ktorý je náš a jediné, čo sme museli kúpiť, bol tablet,” vysvetlil. Podľa neho bolo 40 % odpadu vyvážaných neefektívne.
„Ľudia odovzdávali poloprázdne nádoby. Niekedy len s desatinou obsahu. Ďalší zase odovzdávali okrem nádoby aj tašky s odpadom. Lenže, likvidačná spoločnosť si za každú manipuláciu a vysypanie účtuje 1,20 € a je jedno, či je to taška, alebo nádoba,” pripomína s tým že. teraz je z evidencie jasné, kto sa ako správa. „Pri separácii ľuďom radíme, aby začali už v kuchyni a najmä veci zložené z viacerých materiálov rozdelili na viacero častí,” uzavrel. Systém začal fungovať od apríla, čiže výsledky ešte nie sú známe, podľa odhadov sa ale nakladanie s odpadmi zefektívnilo o 20 %.
Ako to funguje
1. Každý dom v dedine je označený QR kódom.
2. Pracovníčka OÚ zaznamenáva, koľko odpadu kto odovzdal – dá sa to cez QR kód aj spätne.
3. Výsledok sa premietne do tabuľky.