Na Bratislavskom hrade otvorili výstavu venovanú jeho životu a návštevníci sa veľa dozvedia aj o jeho záľubách. Generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi vzdali hold zaujímavou expozíciou, ktorá potrvá až do marca 2020.
Výstava mapuje bohatý život uznávaného vedca, vojaka a talentovaného diplomata.
Návštevníci môžu dokonca vidieť aj repliku jeho izby,“ prezradil riaditeľ Vojenského historického ústavu Bratislava Miloslav Čaplovič, podľa ktorého si každý návštevník nájde niečo, čo sa mu zapáči. Veľa návštevníkov môže prekvapiť fakt, že Štefánik holdoval excentrickým kúzlam, ku ktorým ho priviedlo najmä jeho technické vzdelanie a zvedavosť. Kúzelnícke zručnosti zvykol predvádzať aj rôznym osobnostiam zo sveta politiky, s ktorými sa počas formovania Československa na začiatku minulého storočia stretával. Práve tie tvoria jedno z hlavných lákadiel výstavy.
Unikátne pomôcky
Štefánik sa vyžíval v mikromágii a podľa historikov používal najmä čísla v kombinácii s hracími kartami, cylindrom, ako aj rôzne optické ilúzie, ktorými ohúril množstvo ľudí a a dnes sú jeho kúzelnícke pomôcky zaujímavé. Záujem je najmä o letcov stôl, ktorý so sebou často brával na cesty. „Je to spôsob interakcie, aký sa deťom páči a pomôže im vzdelávať sa. Súčasťou stola sú primárne Štefánikove cesty po svete,“ uzavrel Peter Matuška.
(* 21. júla 1880, Košariská – 4. mája 1919, Ivanka pri Dunaji)
- bol slovenský astronóm, fotograf, vojenský letec
- mal najväčšiu zásluhu na formovaní československého zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny
- zohral dôležitú úlohu pri organizovaní česko-slovenských légií
- s Edvardom Benešom a Tomášom G. Masarykom bol kľúčovou osobou pri založení Česko-Slovenska