Jedinečnej pamiatke by inak hrozilo, že sa po častiach zrúti. Vláda však nedávno vyčlenila na jeho renováciu takmer 5 miliónov €. Čo všetko treba nutne obnoviť? Národnú kultúrnu pamiatku, ktorá je zapísaná aj v celosvetovom zozname kultúrneho dedičstva UNESCO, ročne navštívi približne štvrť milióna turistov. Svojou rozlohou, ktorá je najväčšia v strednej Európe, priťahuje pohľady už zďaleka.
Návštevníci sa však teraz ani nemôžu dostať do všetkých priestorov monumentálnej stavby. Neumožňujú to bezpečnostné dôvody. „V najhoršom stave je Románsky palác, kam sa bežný návševník nedostane. Čiže najvyššou prioritou je jeho obnova,” povedala zástupkyňa riaditeľky Spišského múzea v Levoči, pod ktoré Spišský hrad patrí, Dáša Uharčeková Pavúková.
Do troch rokov
Peniaze na obnovu tejto časti hradu, ktorá bola postavená ako prvá, ešte v 13. storočí, sa správcovia hradu usilovali získať už roky. „Projekt bol spracovaný ešte pred desiatimi rokmi. Veľmi sa teším, že konečne dostane využitie v podobe reálnych prác,” pripomenula zástupkyňa. Podľa nej by sa na obnovu hradu dalo použiť aj podstatne väčšie množstvo peňazí.
„Hrad je bezodná studnica, ale najakútnejšie hrozby by sme mali vďaka dotácie zažehnať,” podotkla. Ministerstvo kultúry SR vypracovalo Návrh na finančné zabezpečenie sanácie havarijného stavu Spišského hradu – Románsky palác a západné paláce, ktorý na výjazdovom rokovaní v Kežmarku odsúhlasila vláda SR.
„Zdôraznila som, že je potrebné neodkladne začať s prácami na hradnom brale, Románskom paláci a západných palácoch, pretože ich skutočná deštrukcia sa stáva takmer nezvratnou. Iba urýchlené začatie sanačných prác môže zabrániť ich nenávratnému poškodeniu,“ priblížila ministerka Ľubica Laššáková. Stavebné práce za 4,8 milióna € majú byť ukončené v roku 2022.
Čo sa bude opravovať
- Západné paláce
- Románsky palác
- Hradné bralo