"Maďarsko má záujem na zlepšení vzťahov medzi NATO a Ruskou federáciou. Naša historická skúsenosť nám ukazuje, že ak medzi západnou a východnou časťou Európy panuje napätie, Maďarsko na tom vždy stráca," uviedol Orbán s tým, že hoci je Maďarsko členom EÚ a NATO, bude na politickej úrovni aj naďalej spolupracovať s Ruskom.
Budapešť sa podľa jeho slov snaží s Moskvou spolupracovať v otázkach, akými sú obmedzenie migrácie do Európy, stabilizácia Blízkeho východu a podpora kresťanských komunít vo svete. Putin na margo stretnutia uviedol, že obaja lídri diskutovali aj o riešení konfliktu na Ukrajine, a to najmä v kontexte dodávok ropy a zemného plynu.
Práve spolupráca v sfére energetiky je podľa ruského prezidenta pre obe krajiny dôležitou prioritou, keďže Rusko kryje až 60 percent ročnej spotreby ropy a 50 percentami spotreby zemného plynu Maďarska. Spolupráca oboch krajín v energetike je na vysokej úrovni a "bez akýchkoľvek prerušení", povedal Putin.
Šéf Kremľa zároveň uvítal účasť Maďarska na projekte plynovodu TurkStream, ktorým bude Rusko dodávať zemný plyn cez Čierne more do Turecka a južnej Európy.
Putin pricestoval v stredu do Budapešti na krátku pracovnú návštevu, v rámci ktorej sa stretol s Viktorom Orbánom. Súčasťou početnej delegácie bol aj minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Ako pripomína agentúra TASS, mnohí analytici vnímajú Orbána ako Putinovho najbližšieho spojenca v EÚ, ktorý sa dlhodobo vyslovuje za zrušenie sankcií uvalených Úniou na Rusko v reakcii na protiprávnu anexiu Krymu a úmyselnú destabilizáciu Ukrajiny.