Vyhovela tak sťažnostiam ochrancov životného prostredia, ktorí poukazovali na to, že metóda ťažby frakovaním zvyšuje riziko vzniku zemetrasenia. Kabinet premiéra Borisa Johnsona pritom skôr naznačoval, že práve podpora ťažby z bridlíc by pre Britániu mohla byť cestou, ako znížiť závislosť na dovoze plynu, ktorým kúri až 80 percent britských domácností, uviedla agentúra AP.
"Prieskumné práce, ktoré mali určiť, či bridlice môžu byť novým domácim zdrojom energie v Spojenom kráľovstve ... boli teraz ukončené - a to až do doby, než budú k dispozícii dôkazy, že možno ťažiť bezpečne," uviedlo vo vyhlásení ministerstvo obchodu a energetiky.
Jeho šéfka Andrea Leadsomová rozhodnutie o uvalení moratória na ďalšiu ťažbu prijala na základe novej štúdie Úradu pre ropu a plyn (OGA), ktorá dospela k záveru, že pri ťažbe frakovaním nemožno predvídať, aké výrazné otrasy pôdy môže takéto získavanie plynu spôsobiť. Štúdia tiež uviedla, že "neprijateľné" dôsledky ťažby pre obyvateľov žijúcich v okolí vrtov nemožno vylúčiť. Vláda však nerozhodla o tom, že by ťažbu frakováním úplne zakázala.