Koreň ďumbieru lekárskeho vie totižto nielen pomôcť, ale pri nesprávnom dávkovaní či niektorých diagnózach môže aj ublížiť. Koľko ho konzumovať, na čo všetko je prospešný a čo si z neho pripraviť?
Zázrak z Ázie
Ďumbier lekársky, ako znie jeho slovenský názov, je tropická trávovitá trvalka, ktorá pochádza z juhovýchodnej Ázie. Ako koreninu a na liečebné účely ho používali už naši predkovia v staroveku. Do Európy sa dostal počas 1. storočia nášho letopočtu, keď Rimania obchodovali s Indiou. Väčšiu slávu zázvoru dodal až moreplavec Marco Polo, ktorý ho sem vozil z Ázie. A veruže to bola vzácna komodita. V stredoveku bola cena za pol kila zázvoru približne rovnaká ako cena za jednu ovcu! V ľudovom lekárstve ho často využívali aj naše staré matere, ktoré na jeho liečivé účinky nedali dopustiť.
Dnes je najväčším producentom zázvoru India, no bez problémov si ho dokážeme vypestovať aj v našich končinách. „Zázvor si môžete vypestovať aj doma v črepníku. Na zimu ho však musíte schovať, aby nezmrzol. Poznáme asi šesť druhov zázvoru a najkvalitnejší je z Jamajky. Účinnou látkou zázvoru je silica, obsahujúca seskviterpén a alfa a beta zingiberín, to sú látky, ktoré dodávajú zázvoru jeho typickú vôňu,“ hovorí bylinkárka Anna Kopáčová, ktorá tento liečivý koreň pri svojej práci často využíva.
Bylinkárka: Všestranný liek aj do polievky!Zázvor uvoľňuje teplo. Vďaka nemu sa zlepší prekrvenie rúk a nôh a celé telo sa príjemne prehreje. Jeho hrejivý účinok oceníme najmä v čaji, po ktorom siahame pri nachladnutí. „Zázvor sa najviac používa v prevencii a počas liečby nádchy a chrípky, pretože bráni množeniu baktérií a vírusov,“ prezrádza odborníčka na výživu Katarína Skybová z Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy Kompliment. „Znižuje hladinu cholesterolu tým, že tlmí jeho vstrebávanie, zabraňuje oxidácii LDL cholesterolu a chráni cievny endotel. Má aj protirakovinové účinky, v hrubom čreve zastavuje rast rakovinových buniek,“ dodáva.
So zázvorom opatrne
Keďže zázvor prehrieva telo a prekrvuje cievy, nie je vhodný pre všetkých. „Zázvorový čaj a sirup by nemali užívať tehotné ženy. Zázvor pôsobí na cievny systém ako varič, vysoké prekrvenie môže vyvolať u niektorých žien krvácanie, potrat či predčasný pôrod! Naopak, tvrdé keksíky zázvorníky, môžu tehotným ženám pomôcť pri nevoľnostiach. Keksík má iný chemický vzorec ako čaj či sirup, preto nie je pre tehotnú nebezpečný,“ radí bylinkárka Kopáčová a dodáva. „Čaj pite maximálne počas 14 dní, potom si dajte týždeň pauzu.“
Opatrní by mali byť aj diabetici a ľudia s problematickým zrážaním krvi. „Zázvor sa nemá užívať nalačno, lebo môže, naopak, spôsobiť tráviace ťažkosti, hlavne pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch,“ radí Skybová. Aj pri zázvore platí heslo - všetko s mierou. „Pri príprave čaju by sme nemali prekročiť dávku čerstvého zázvoru štyri gramy a sušeného jeden gram. Pri vyšších dávkach nad päť gramov sa môžu vyskytnúť tráviace ťažkosti a hnačky,“ upozorňuje odborníčka na výživu.