Svoj život zasvätil maľbe, ktorá si po celom svete podmanila nielen laikov, ale i populárnych maliarov. Jeden z jeho obrazov sa predal za 1 milión € a obdivoval ho aj Pablo Picasso. V rodnom Sabinove teraz pripravili výstavu jeho diel, ktoré vlastní múzeum v maďarskom Pécsi.
Svetoznámy maliar žil na Slovensku do roku 1865. „Vtedy mesto zachvátil obrovský požiar. Zomrela pri ňom umelcova mladšia sestrička, takže sa rodina odsťahovala k Užhorodu,” vysvetlila znalkyňa Csontváryho tvorby, Antónia Iľkivová. Podľa nej sa z neho v dospelosti stal svetobežník, ktorý mal pocit osamelosti.
„Vytvoril aj obraz s názvom Osamelý céder, ktorý máme aj na súčasnej výstave v Sabinove. Symbolizoval Csontváryho osamelosť,” pripomenula. Podľa nej sa však stal známym vďaka iným obrazom, ktoré ocenili hlavne po jeho smrti. „Napríklad na výstave moderného umenia v Bruseli v roku 1958 ocenili jeho obraz Vychádzka na koňoch hlavnou cenou Grand prix,” podotkla znalkyňa.
Závidela mu legenda
Iľkivová pripomenula aj fakt, o ktorom mnohí znalci umenia možno netušili – Csontváryho obdivoval aj slávny Picasso. „Ten po zhliadnutí obrazov nášho rodáka v Paríži skonštatoval – Nevedel som, že okrem mňa existuje ešte iný geniálny umelec,” uviedla pyšne. Tivadar zomrel v roku 1919 a takmer sto rokov po jeho skone, v roku 2006, predali obraz s názvom Stretnutie milencov za vyše milióna eur. V marci 2012 ho ukradli zo súkromného domu a doteraz po ňom pátra Interpol. Výstava obrazov, ktoré sú kópiami Csontváryho diel, potrvá do konca roka.
Legenda symbolizmu
• Narodil sa v Kisszebene (dnešný Sabinov) v roku 1853.
• Do 27 rokov bol lekárnikom. Potom začal počuť hlasy, ktoré ho presviedčali, aby sa stal maliarom.
• Výtvarníctvo začal študovať až po štyridsiatke.
• Veľkou inšpiráciou mu bol Blízky východ.
• V roku 1907 vystavoval prvýkrát v Paríži.
• Zomrel v roku 1919 v Budapešti, sklamaný, že nebol pochopený, a trápila ho schizofrénia.
• Po jeho smrti mu otvorili múzeum v Pécsi a niektoré maľby umiestnili v budapeštianskej národnej galérii.