Ide o fungicíd Pellacol s účinnou látkou tiram, ktorým ošetrujú rany zapríčinené divou zverou. Ochranárom sa to vôbec nepáči.
Riaditeľ Správy Národného parku Slovenský kras Ján Kilík Novému Času potvrdil, že štátne Lesy SR ich žiadajú o súhlas na použitie tejto látky. „Nejde o celoplošné použitie, ale skôr o mladé porasty po ohryzoch. V súčasnosti, keďže vývoj napreduje, Európska únia zistila škodlivosť tejto chemickej látky a zakázala ju,“ uviedol riaditeľ a dodal, že na použitie spomínanej látky potrebovali ich súhlas už od druhého stupňa ochrany.
„Od Nového roku to určite nebudú môcť používať!“ rezolútne vyhlásil Kilík. Ochranári majú výhrady k ošetrovaniu rastlín chemickými prípravkami na území s vodnými zdrojmi a početnými jaskyňami celého krasového systému. Súhlas Lesy SR však dostali len v kategórii hospodárskych lesov, čiže mimo obzvlášť chránených území a pásiem jaskýň, aby sa zamedzilo škodlivosti.
Ako doplnil, ošetrovanie stromov poškodených pri ťažbe a manipulácii s drevom robili aj naši predkovia, ktorí používali včelí vosk alebo farby na báze latexu. „Od februára 2020 tento prípravok používať nebudeme, pretože platnosť na jeho používanie vyprší. Budeme zvažovať iné formy ošetrenia poškodených stromov,“ uzavrel Machava.
Ničí plesne a zastavuje vysychanie dreva
Je určený na ošetrenie rán zapríčinených zverou alebo rezom. Zabraňuje olupovaniu kôry, zastavuje vysychanie a praskanie dreva. Pôsobenie prípravku je až 7 rokov. Má výrazný účinok proti tvrdoňovi smrekovému. Má výrazný fungicídny účinok, teda ničí plesne, zabraňuje prieniku drevokazných húb cez poškodené pletivá.