"Bol to človek, o ktorom som opakovane hovoril, že keby som mal s niekým sám putovať na severný pól, vybral by som si jeho," uviedol Klaus vo vyhlásení, ktoré v stredu zaslal ČTK Petr Macinka z Inštitútu Václava Klausa.
Stráský zomrel v stredu vo veku 78 rokov. Aj keď Klaus vedel o jeho vážnom zdravotnom stave, napriek tomu ho správa o úmrtí Stráského podľa jeho slov prekvapila a veľmi zarmútila. "Honza Stráský bol po celé desaťročia jedným z mojich najbližších priateľov a kamarátov. Osud nás zviedol dokopy do jednej kancelárie, keď nás po roku 1968 vyhodili z našich zamestnaní. Prežili sme spolu mnohé," uviedol Klaus. Obaja budúci politici sa spoznali v Štátnej banke československej (SBČS) na začiatku 70. rokov. Stráský bol niekoľko rokov blízkym Klausovým priateľom i jeho rodiny. "Boli sme spolu na nespočetných turistických akciách a boli sme spolu niekoľko rokov aj v politike," poznamenal Klaus a zdôraznil úlohu Stráského v transformačnom procese 90. rokov.
Pripomenul aj chvíľu, keď sa cesty dávnych kamarátov a blízkych spolupracovníkov rozišli - v roku 1997 patril Stráský medzi členov ODS, ktorí vyzvali Klausa k odchodu z čela strany. Neskôr tiež vstúpil do Únie slobody. "Mrzí ma, že po takzvanom sarajevskom atentáte odišiel do vtedy sa rodiacej Únie slobody. Ale dlho tam nevydržal," napísal Václav Klaus.
Terajší predseda ODS Petr Fiala na twitteri vyjadril úprimnú sústrasť rodine. Stráský sa podľa neho významne podieľal na prechode krajiny k demokracii a kapitalizmu. "Slušnosť, ktorá mu bola vlastná, dnes v politike toľko chýba. Úprimnú sústrasť jeho najbližším," uviedol šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. "Smutná správa. Vecný prístup, hlboké odborné znalosti, jeden z najváženejších kolegov, s ktorými som kedy bol vo vláde a v politike vôbec. Česť jeho pamiatke," napísal bývalý minister financií a školstva Ivan Pilip, ktorý v 90. rokoch patril k výrazným politikom ODS a po rozkole v strane stál začiatkom roka 1998 pri vzniku Únie slobody.