Jeden z bývalých zamestnancov je občan Saudskej Arábie a druhý je Američan. Podľa obvinení zneužili svoje zamestnanecké právomoci s cieľom získať prístup k informáciám o konkrétnych používateľoch Twitteru, uvádza na svojej webovej stránke stanica CNBC.
Obvinený bol aj tretí muž, ktorý je tiež saudskoarabský občan. Ten mal pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi týmito dvoma zamestnancami a vládou Saudskej Arábie.
Medzi účtami, ktoré pracovníci Twitteru prehľadávali, bol aj ten patriaci istému populárnemu novinárovi. Jeho príspevky na tejto sociálnej sieti číta a sleduje milión ľudí. Terčom špiónov sa stali aj ďalší prominentní kritici saudskoarabskej vlády. Údajní špióni prezerali používateľské dáta viac ako 6000 ľudí, ktorí twitter používajú.
Trojici podľa CNBC hrozí trest odňatia slobody v dĺžke maximálne 10 rokov a finančná pokuta. Americký občan čelí ďalšiemu 20-ročnému trestu odňatia slobody a ďalšej pokute za to, že klamal agentom Federálneho vyšetrovacieho úradu (FBI).
Twitter v reakcii na tieto informácie uviedol, že prístup k citlivým informáciám má len obmedzená skupina vyškolených a preverených zamestnancov. "Naším záväzkom je chrániť tých, ktorí používajú našu službu k podpore rovnosti, slobody jednotlivca a ľudských práv," uviedla tiež firma, ktorá si je vraj vedomá toho, akému nebezpečenstvu čelia niektorí ľudia, ktorí používajú sociálnu sieť na to, aby sa so svetom podelili o svoje názory.