Inak povedané – rozpoznávania tváre. Najnovšia vychytávka spolu s ďalšou technológiou tak zaradila novopostavený futbalový svätostánok v Bratislave medzi najmodernejšie štadióny v Európe, ktorými sa chodia inšpirovať aj z klubov ako Olympique Marseille.
Čo sa v minulosti javilo ako sci-fi, je dnes realitou. Tzv. face recognition, teda systém rozpoznávania tvárí, je na novopostavenom Národnom futbalovom štadióne v plnej prevádzke od posledného víkendu. Systém umožňuje prevádzkovateľovi pomocou biometrie tváre vytvorenie databázy nežiaducich osôb. Biometria spolupracuje s najmodernejším kamerovým systémom Aviglion, ktorý dokáže presne lokalizovať konkrétnu osobu v hľadisku, čo v praxi znamená, že jej tvár sa po prejdení turniketmi uloží do databázy a spáruje s jej pohybom na štadióne. V prípade, že nespratný fanúšik začne na štadióne vyvádzať, hádzať poháre na plochu, vyvolávať konflikty v hľadisku alebo iným spôsobom narúšať priebeh zápasu, usporiadateľská služba ho dokáže okamžite lokalizovať a následne vyviesť zo štadióna, resp. zaistiť a odovzdať do rúk polície. Takýto vagabund bude, samozrejme, zaradený do zoznamu nežiaducich osôb a cez turnikety sa na štadión už viac nedostane. Inak povedané - na futbale v Bratislave si už neškrtne!
Fakty o štadióne:
Posledný zápas na starom štadióne: 25. novembra 2009
Začiatok búracích prác: 10. júla 2013
Štart výstavby: 1. septembra 2016
Dokončenie: december 2018
Prvý zápas na novom štadióne: 16. januára 2019
Ďalšie chuťovky z Tehelného
Vďaka technológiám ukrytým v podzemí je Národný futbalový štadión najmodernejší a „najzelenší“ štadión v strednej Európe. Až 50 % vyrobeného tepla a chladu pochádza z obnoviteľných zdrojov, o čo sa stará systém tepelných čerpadiel voda/voda. Rokuje sa o možnosti vykurovať teplom zo štadióna aj susednú školu.
Zelená energia
Ak by v celej Bratislave vypadol elektrický prúd, Národný futbalový stadión si bude ďalej veselo žiariť bez jedinej sekundy výpadku. V prvej fáze by výpadok nahradili veľkokapacitné akumulátory s výdržou 8 minút, do 1 minúty však medzitým naskočia generátory schopné ďalej pracovať až 8 hodín!
Prezidentská VIP-ka
Tvorcovia nového NFŠ nemysleli len na významných hostí, pre ktorých vybudovali exkluzívnu VIP tribúnu s presklenými stenami, dvoma barovými pultmi a luxusným zariadením. V prízemí štadióna sa nachádza aj špeciálna konferenčná miestnosť s kapacitou 800 miest, ktorá je vybavená magnetickou slučkou umožňujúcou sluchovo postihnutým prenášať signál priamo do slúchadiel.
Staré Tehelné pole
Kde vlastne skončilo pôvodné Tehelné pole? Niektoré betónové tribúny a konštrukcie sa stali súčasťou nového štadióna. Priamo na mieste ich počas búrania drvili a vyrábali z nich betónovú drvinu, ktorú následne zapracovali pod základy novej stavby. Kopa drveného betónu chvíľami dosahovala výšku menšieho lyžiarskeho svahu.
Ako dopadli slepé miesta?
Pred otvorením štadióna prebehla médiami fotka miest, z ktorých vidno len časť ihriska. Slovan deklaroval, že hoci do tohto „slepého“ kúta pri VIP tribúne osadil sedačky, nebude na ne predávať vstupenky. Sľub dodržal, sektor aj sedačky sú prekryté plachtou. Všetky ostatné miesta započítané do oficiálnej kapacity garantujú 100% výhľad. Keďže sedačky sú inštalované na konzolách, je možné ľubovoľne upravovať ich rozmiestnenie.