Vo východnom bloku to v roku 1989 poriadne vrelo. Režimy postupne padali jeden za druhým. V Maďarsku začali na jar odstraňovať plot na hranici s Rakúskom. V Poľsku vyhralo voľby s obrovským náskokom opozičné hnutie Solidarita.
Aj východní Nemci mali plné zuby komunistického režimu. Masovo sa snažili emigrovať cez Maďarsko. Zlom však prišiel aj doma. Po masových demonštráciách vláda odstúpila a 9. novembra 1989 otvorila hranice. Ľudia okamžite začali rozoberať aj nenávidený Berlínsky múr.
Dnes stojí už len malá časť múru a na mieste najznámejšieho hraničného priechodu je múzeum nesúce jeho meno – Checkpoint Charlie. Napriek trom dekádam sú však rozdiely medzi západom a východom stále badateľné, akoby existovala neviditeľná hranica. Napriek sile nemeckej ekonomiky platy občanov východnej časti dosahujú iba 85 % platov na západe.
Východ má však aj jedno prvenstvo oproti západu – viac žien pracuje a platom sa viac približujú svojim mužským kolegom, napriek tomu, že v západnom Nemecku je omnoho viac žien bezdetných. Dokonca sa geografickou lokalitou menia aj chute! Východniari majú radšej mäso, pričom západ si potrpí na sladkosti.
Kľúčové udalosti
máj 1945 - Koniec druhej svetovej vojny. Berlín bol rozdelený na Sovietsku zónu na východe a zóny USA, Británie a Francúzska na západe.
13. august 1961 - Hranicu medzi východom a západom zatvorili. Vojaci začali s výstavbou múru.
1963 - Americký prezident J. F. Kennedy navštívil Berlín a múr. Vyhlásil, že je Berlínčan a sľúbil ochranu obyvateľom západného Berlína.
4. november 1989 - Milión ľudí sa zúčastnil prodemokratickej demonštrácie vo východnom Berlíne. Vláda o tri dni odstúpila.
9.november 1989 - Tisíce východných Nemcov išli k hraničným priechodom a požadovali, aby ich pustili. Hraničná stráž nechala ľudí radostne rúcať múr.