Tieto krajiny podpísali dohodu na výročnom stretnutí signatárov Montrealského protokolu. V rámci neho ministri, vládni predstavitelia a odborníci pracujú na regulácii syntetických chemikálií používaných v chladiacich a vzduchotechnických systémoch, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu. Stretnutie sa konalo v Ríme v sídle Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), špecializovanej agentúre OSN.
Približne tretina svetových potravín sa pokazí alebo vyhodí. Je však nádej, že vyvinutím lepších metód na udržanie potravín v chlade počas skladovania a prepravy sa zníži množstvo odpadu.
Zlé chladenie vedie k strate asi deviatich percent netrvanlivých potravín v rozvinutých krajinách a asi 23 percent v rozvojových krajinách, kde milióny ľudí trpia podvýživou.
Odborníci tvrdia, že lepšie chladenie pomôže znížiť emisie skleníkových plynov a škodlivých plynov, používaných v chladiacich a vzduchotechnických systémoch.
Záväzok podpísali v sobotu v Ríme Spojené štáty, Čína, členské krajiny Európskej únie a mnoho krajín zo Severnej aj Latinskej Ameriky, Afriky a Ázie.